Како да ја користите виртуелната патека на вашиот iPad за да изберете текст

Една од најголемите новини на iOS 9 за iPad е новиот виртуелна патека за следење што станува тастатурата кога истовремено држите два прста на неа. Со ова можете да се движите скоро слободно околу екранот и, можеби најкорисно, изберете текст брзо да ги копирате и залепите. Подолу ви кажуваме како да го направите тоа.

Лесно изберете текст со виртуелната трака на вашиот iPad

До пристигнување на iOS 9Изборот на текст на iPad вклучува неколку чекори и видот го попречуваше вашиот прст. Сега, со малку вежбање и користење на новата виртуелна патека за trackpad, можете да означите, копирате и залепите текст полесно од кога било.

Кога тастатурата е отворена за да напише на вашиот iPad, опцијата да ја користите како trackpad е веќе активна, само треба да ставите неколку прста на неа истовремено.

изберете текст ipad trackpad

Буквите ќе исчезнат и сега треба да држите само еден прст додека се движите околу екранот со другиот. И, ако сакате да изберете текст, одете на почетокот од него, повторно потпрете го вториот прст и оддалечете го од првиот до местото каде што сакате да биде избран.

изберете текст ipad trackpad

Не заборавајте дека првите неколку пати тоа ќе ве чини ваше, тоа е функција што бара учење и вежбање, но кога ќе го земеме, јас сè уште работам на тоа, тоа ќе биде нешто неверојатно продуктивно.

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.