Како да користите Лична точка на пристап на iPhone или iPad

5G

Дали некогаш сте имале потреба да го поврзете вашиот лаптоп на интернет и да немате Wi-Fi мрежа на вашиот Mac? За вакви прилики, постои функционалност на нашиот iPhone или iPad што ни овозможува да ја споделиме врската со мобилни податоци на нашиот iPhone или iPad уред кога немаме пристап до Wi-Fi мрежа: е лична пристапна точкаЗа да ја споделите податочната врска на вашиот уред, само треба да знаете како да ја вклучите. Можете да го правите тоа каде било, без разлика дали сте на плажа или на викенд одмор, а единственото ограничување е опсегот на пренос на интернет операторот на кој му верувате.

Поставете ја вашата лична точка на пристап

За да ја конфигурирате вашата лична пристапна точка, неопходно е да го направите тоа од подесувања. Пристап до Податоци за мобилни телефони а потоа и да Точка за личен пристап, или директно до Точка за личен пристап. Ќе го видите копчето за лизгање веднаш до опцијата Дозволете им на другите да се поврзат, мора да се активира.

Во случај да ја немате оваа опција, можно е тоа вашиот оператор не ја дозволува оваа опцијаВо овој случај, ќе треба да потврдите дали услугите што сте ги договориле вклучуваат употреба на Лична пристапна точка.

Постојат неколку начини да ја споделите врската на вашиот iPhone со други уреди, или преку Wi-Fi, преку Bluetooth или преку USB конекција.

Откако ќе го активирате Точка за личен пристап, ќе го видите тоа вашата лента за статус станува сина и покажува колку уреди се поврзани. Операторот и моделот на iPhone ќе одредат колку уреди можат да се поврзат со вашиот Точка за личен пристап во исто време.

Како да се поврзете тогаш? Ќе ти кажеме тогаш.

Поврзете се со Лична точка на пристап преку Wi-Fi

За да се поврзете преку Wi-Fi, на уредот со кој ќе ја споделувате врската, одете на вашиот Точка за личен пристап (во Поставки, Мобилни податоци, Лична точка на пристап или Поставки, Лична точка на пристап). Проверете дали опцијата за Дозволете им на другите да се поврзат, исто така забележете го името на Телефонот што ќе се појави во текстот подолу и лозинката за Wi-Fi. Потоа, одете на уредот што сакате да го поврзете подесувања веќе опцијата Wi-Fi и пронајдете го вашиот iPhone или iPad во списокот. Потоа изберете ја Wi-Fi мрежата на која сакате да се поврзете и внесете ја лозинката на Точка за личен пристап доколку се бара од вас.

Поврзете се со Личната жешка точка преку Bluetooth

За да ја споделите врската од Точка за личен пристап на iPhone или iPad со нашиот Mac, на пример, користејќи Bluetooth, мора да бидете сигурни дека тие се видливи за да може уредот што треба да се поврзе да ги лоцира. СТреба само да отидете во Settings и да ја овозможите опцијата Bluetooth со копчето за лизгање. Уредот ќе ве информира дека сега може да се открие со името на вашиот уред. Останете на овој екран додека уредот со кој сакате да ја споделите вашата врска не се појави на списокот.

Поврзете се со лична жешка точка преку USB

За да го поврзете вашиот Точка за личен пристап на друг уред преку USB конекција, ќе имаме USB-кабел. Ќе ги поврземе уредите користејќи го кабелот и во случај да се појави известувањето „Trust this Mac (computer)?“, ќе потврдиме со допирање Доверба.

Опција за автоматско поврзување: Семејство.

iCloud 12 е повлечен од Apple заради грешки

Како што можеме да видиме, тоа е прилично едноставно кога знаеме како да се поврземе преку различни опции. Па, има уште повеќе. Можно е да се конфигурира Во семејството така што ти Точка за личен пристап да бидат достапни автоматски за уредите што ќе одберете да ги имате во оваа опција, без потреба да внесувате лозинка секогаш кога ќе се поврзете.

За да го направите ова, одете на уредот од кој сакате да ја споделите врската, во подесувања, Точка за личен пристап, Во семејството. Допрете за да ја внесете и активирате оваа опција, преку копчето на лизгачот. Подолу, допрете го името на секој член на семејството и тука можете да утврдите дали ќе им треба одобрение за поврзување или дали можат автоматски да се поврзат.

Ако оваа алтернатива ви изгледа интересна, ќе ви кажеме како да го направите тоа.

Можете да креирате семејна група од вашиот iPhone, iPad, iPod touch или од вашиот Mac. Оди до подесувања, допрете го вашето име и потоа допрете Во семејството, И воспостави семејствоВеднаш потоа, на екранот ќе се појават упатствата за да можете да ја конфигурирате семејната група и да ги поканите вашите роднини. Бидејќи Семејство можете да видите што членовите на групата можат или не можат да пристапат и да споделуваат. Оттука се управуваат и поставките за детска сметка и родителските контроли.

Од екранот на Семејство можете исто така да додајте медицински податоци на членовите на вашето семејство да ве известам во итен случај; или споделете ја вашата локација со вклучување на функцијата за споделување локација на апликацијата Find My; како и да додадете контакт за враќање меѓу членовите на вашето семејство за повторно да пристапите до вашата сметка ако ја заборавите лозинката. И како ова да не е доволно, можете да управувате и со претплатите кои автоматски се споделуваат со групата од овој екран Семејство, споделувајте купувања на апликации, книги и мултимедијални содржини и управувајте со споделените начини на плаќање, кои се компатибилни за купувања направени од членови на групата и кои ќе бидат регистрирани од организаторот на групата Семејство.

исклучете ги уредите

Ако сакате да ги исклучите уредите со кои споделувате врска преку Точка за личен пристап само треба да ја оневозможите оваа опција, отштиклирање Точка за личен пристап на вашиот уред со лизгачот или исклучете го Bluetooth или исклучете го USB-кабелот што го користевте за поврзување.

Како да управувате со вашата лозинка за WiFi

Кога го користите вашиот Точка за личен пристап треба да поставите лозинка за WiFi. За да управувате со вашата лозинка, мора да отидете на подесувањаи во Податоци за мобилни телефони, лична пристапна точка, или исто така можете да пристапите од подесувања y Точка за личен пристап, и допрете лозинка за Wi-Fi. Забележи го тоа Ако ја смените лозинката, уредите што биле поврзани ќе се исклучат.

Сега да, веќе имате се за да се справите со тоа Точка за личен пристап Да се ​​движите е да се каже!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.