Како да ги оневозможите известувањата за одредена апликација во iOS 9

Ајде да се соочиме. Тоа на известувања Тоа е многу добро затоа што на тој начин можеме да бидеме свесни за пропуштен повик, порака на FaceBook, ударна вест и многу повеќе, но исто така е исто толку точно дека понекогаш, тоа е вистински и непотребен товар. Ако претпочитате да престанете да добивате постојани известувања Twitter, FaceBook, Candy Crash или која било друга апликација, постојат два начина да го направите тоа и денес ќе ги откриете.

Како што велев, постојат два различни начина на управувајте со известувањата што ги добиваме од одредена апликација. Првиот е со пристап до поставките на самата апликација, во неа. Вториот, преку поставките на вашиот уред iOS (iPhone или iPad).

Почнувајќи со првата од овие опции, отворете ја апликацијата Поставки и движете се надолу каде што ќе најдете список со апликации што сте ги инсталирале на вашата iPhone. Откако таму, лоцирајте ја и изберете ја чија апликација е известувања сакате да управувате.

Како да ги оневозможите известувањата за одредена апликација во iOS 9

Сега, кликнете на „Известувања“. Можете да ги уредувате сите дозволи што ги ужива апликацијата, но и целосно да ги деактивирате овие известувања со кликнување на лизгачот што ќе го видите веднаш до „Дозволи известувања“.

Можете да изберете начин на кој апликацијата ќе ве извести:

 • Преглед во центарот за известувања
 • Звучи
 • Балони во икони
 • Преглед на заклучен екран
 • Изберете тип на предупредувања што се прикажуваат на заклучениот екран: нема, ленти или сигнали

Како да ги оневозможите известувањата за одредена апликација во iOS 9

Вториот метод за кој зборував претходно е со отворање на апликацијата Поставки и избирање на делот „Известувања“.

IMG_4066

Кликнете на апликацијата што сакате да ја измените. Ова мени е точно исто како кога се пристапува на апликацијата директно од „Поставки“ (методот објасен претходно), така што начинот на продолжување е исто ист.

Снимка на екранот 2015-12-16 во 14.24.22 часот

Сакате повеќе совети и трикови за сите ваши уреди, услуги и опрема на Apple? Па, не заборавајте да ја посетите нашата секција Упатства.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.