Како да ја откажете сметката за зумирање на Mac

зум

Една од најчесто користените апликации или алатки за време на затворањето за Covid-19 е зумирање. Оваа алатка за остварување работни или лични видео повици беше во окото на ураганот многу денови поради „потврдени“ безбедносни проблеми и сега ќе ви покажеме како можете целосно откажете ја вашата сметка од Mac.

Зумот доби големо ажурирање што поправа безбедносни прашања откриено во претходните верзии, но за многу корисници тоа не беше доволно и тие престанаа да ја користат оваа апликација. Логично, ако можете да го користите FaceTime во вашата теле-работа или со членови на семејството, тоа секогаш ќе биде многу подобро, но факт е дека многу семејства и компании немаат производи на Apple, така што оваа алатка стана неопходна за многумина.

Како што секогаш велиме дека има други алтернативи до зумирање и FaceTime, како на пример Skype. Но, оставајќи ги настрана овие опции за воспоставување видео повици, денес ќе видиме како можеме да ја избришеме нашата сметка за зумирање без да оставиме трага на Mac.

Првото нешто што треба да го направиме е да се логираме во зумирање, а потоа кликнете на опцијата „Избриши ја мојата сметка“ и ние го потврдуваме тоа. Сега сметката ќе биде целосно елиминирана од нашиот тим, било да е тоа Mac или PC, но ако имате платена сметка, мора претходно да ја откажете претплатата и за ова треба да ја барате опцијата „Тековни планови“ откако ќе се регистрирате кај нашите сметка и притиснете внатре „Откажи ја претплатата“. Кога ќе завршите, веќе ќе ја избришете вашата сметка за зумирање и сега можете да користите други малку посигурни опции за видео повици. Доколку ви се сугерира употреба на зум во вашата работа, го препорачуваме FaceTime за поголема приватност и во случај да не може да се користи директно Skype, кој исто така е бесплатен и мултиплатформ, како и многу побезбеден во однос на приватноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.