Како да ја смените позицијата на пристаништето на вашиот Mac

Преференци на системот

Друга опција што ја имаат на располагање корисниците на Mac е да ја изменат позицијата на Dock. Да, ова можеби ви звучи како кинески ако е вашиот прв Mac, но оваа опција постои со години и денес ќе видиме како можеме изменете ја локацијата на пристаништето.

Можеме да го оставиме овој приклучок со апликации во централниот дел, што е токму од каде доаѓа, можеме да го смениме лево или десно. Оваа опција е едноставна за извршување и секој корисник е слободен  изберете ја позицијата на пристаништето.

Едноставно како пристапот до поставките за приклучоци

Минимизирајте ги прозорците

Ова е едноставно како пристапот до поставките на Dock и барањето на опцијата „Позиција на екран“ што го наоѓаме на горниот дел од овие поставки. Во овој дел имаме три опции на располагање за избор: Лево, Долу и Десно. Едноставно, треба да кликнеме на оној кој најмногу ни се допаѓа и тоа е тоа.

Во овој случај, промената е непосредна, така што претходно можеме да видиме дали ја сакаме локацијата или не и да ја менуваме во лет. Можеме да кажеме дека ова е опција која има многу години на грб, но која обично ја користат само некои корисници. Во мојот случај, јас секогаш го имам Dock на дното и понекогаш гледам корисници кои го имаат скриено, но повеќето од нив се на дното. И ти Каде го имате Dock поставен на вашиот Mac?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.