Како да ја смените резолуцијата за преглед на која било слика со Терминал

Терминал со про transparentирна позадина на Mac

Една од многуте опции што ги имаме на располагање со Терминал на нашиот Mac е промена на резолуцијата на слика. Во оваа смисла можеме да кажеме дека квалитетот на сликите варира и може да се прилагоди се додека сликата има доволен квалитет за тоа. Запомнете дека ја губи резолуцијата додека ретушираме, или поради ротации, намалување на големината или какво било ретуширање што го правиме во него.

За промена на резолуцијата за преглед на која било слика одличната алатка што доаѓа стандардно на секој Mac: Терминал. Во овој случај, едноставно со линија на код што ќе ја залепиме во Терминал, имаме можност да ја уредиме резолуцијата во прегледот.

Променете ја резолуцијата за преглед на која било слика

Сигурно повеќе од еден од вас прави прилагодувања на фотографиите што пристигнуваат на Mac и алатката Preview е несомнено една од најинтересните за ова. Во оваа смисла, ако се промени преку различни прегледи, самата слика ја менува големината секој пат за да се прилагоди на големината на сликата во тој момент и можеме да го решиме ова со оваа едноставна команда:

стандардно напишете com.feedface.ffview udn_dont_resize_img_ победа 1

Ако сакаме повторно да ја вратиме оваа промена само променете ја вредноста 1 на 0:

стандардно напишете com.feedface.ffview udn_dont_resize_img_ победа 0

Тестот можете да го направите со случајна слика што ја имате на вашиот Mac и откако ќе направите ретуширање на сликата и ја поставите командната линија погледнете го квалитетот со кликнување на неговите информации со комбинација на копчиња: «cmd + i». Ова се стари команди и сигурно многу од вас веќе ги знаат, но за новодојденците или оние кои не се сеќаваат дека можат да бидат корисни.		

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.