Што е и како да се користи режимот macOS "Активирај слика на слика"

Слика на екранот

Сигурно многумина од вас сега се прашуваат што точно е овој режим „Активирај слика на слика“ бидејќи никогаш порано не си го користел. Од друга страна, ние сме исто така убедени дека многу други добро ја познаваат оваа функција и ја користат секојдневно гледајте ги вашите видеа на вашиот Mac.

Ние веќе дадовме поим ... И тоа е дека оваа опција не прави ништо друго освен да нè напушти прегледајте видеа од која било веб-страница, YouTube, итн. во мал прозорец од која било страна на Mac. Во оваа смисла, прозорецот може да се прилагоди според големината и локацијата што ги сакате во рамките на Mac, за да продолжите да уживате во содржината додека извршувате други задачи.

Совршена опција за илјадници корисници

Оваа опција е одлична за продолжување на гледање видеа и покрај извршувањето други задачи. Единствениот проблем што го откривме е тоа видеото не може да биде напредно или одложено на платформи како што е YouTube, на пример На овој начин треба да пристапите до картичката за видео за да ја прилагодите точната точка на содржината.

Ако сакаме да ја извршиме оваа акција, едноставно мораме кликнете двапати со десното копче на самото видео и ако ја поддржува оваа функција, ќе се појави опцијата "Активирај слика во слика", кликни на неа и тоа е тоа. Потоа, можеме да ги прилагодиме димензиите на прозорецот или местото каде што сакате да се репродуцира видеото, да, тоа секогаш ќе биде во еден од четирите агли на екранот.

Слика на екранот

Во случај да ја нема активната функција што можете кликнете на иконата на звучникот во рамките на URL адресата. Оваа опција ќе се појави таму за да можете да го гледате видеото директно од агол на вашиот Mac. Патем, дури и ако го промените прозорецот, видеото сепак ќе биде на истото место каде што сте го поставиле.

За да се вратите за да го видите видеото во табулаторот во нормален режим, едноставно мора да го поставите покажувачот на глувчето во минимизираниот прозорец, а потоа кликнете на плоштадот со стрелката. На овој начин, прозорецот со видеото автоматски ќе се врати назад во неговото место на потекло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.