Како лесно да уредувате текст на вашиот iPhone или iPad

Многумина од вас веројатно ќе го ослободат вашиот прв iPhone o iPad или, барем, се надеваме така, и би сакале да знаете како се уредува текстот дека ќе пишувате во него брзо и лесно. Ако ова е ваш случај, продолжете да читате и ние ќе ви кажеме како да го направите тоа.

до уреди текст, првиот чекор е да знаете како да го поставите курсорот. Со потчукнување на точното место, можете да го поставите курсорот над специфичниот збор или буква, сепак, курсорот ќе биде на почетокот или на крајот од зборот. Ајде да видиме примерот што ги користеа момците од iPhone Life.

На оваа слика од екранот можеме да видиме како зборот „уредување“ е погрешно напишан: „Уредување“.

Како да уредувате текст на вашиот iPhone или iPad 1

За да ја отстраните таа вишок буква „t“, можете да го поставите курсорот на крајот од зборот „Уредување“, отстранете четири знаци со притискање на копчето за бришење и потоа повторно внесете „ing“. Сепак, побрз начин да го направите ова е да го поставите курсорот директно по несаканото „т“. Можете да го направите ова со држење на прстот на екранот и ќе се појави меур што го зголемува текстот и ви овозможува да го поставите курсорот точно таму каде што сакате.

Како да уредувате текст на вашиот iPhone или iPad 2

Одржувањето на прстот на екранот е исто така клучот за функцијата копирајте или исечете / залепете. Да претпоставиме дека сакаме да ја смениме формулацијата на овој текст со поместување на изразот „лесно е“ на крајот од реченицата. Првиот чекор е да го допрете и задржите. Appearе се појави скокачко мени што ни дава опции за избор, сечење, копирање и лепење.

Како да уредувате текст на вашиот iPhone или iPad 3

Кликнете на опцијата Избери. Во овој случај тоа е направено на зборот «Уредување» затоа што тука беше курсорот.

Како да уредувате текст на вашиот iPhone или iPad 4

За да изберете што сакавме, изберете „лесно е“, едноставно повлечете ги тие мали кругови во аглите додека не се избере изразот „лесно“.

Како да уредувате текст на вашиот iPhone или iPad 5

Сега е кога можете да притиснете „Исечи“ како прв чекор за да го пренесете тој израз до крајот на реченицата. Значи, поместете го курсорот на локацијата каде што сакате да залепите.

Како да уредувате текст на вашиот iPhone или iPad 6

Навистина, точно погодивте 😉, притиснете «Залепи» и текстот пред сечењето ќе биде залепен точно таму каде што сакате.

Како да уредувате текст на вашиот iPhone или iPad 7

Толку е едноставно да се уредува текст во iOSВо суштина станува збор за прислушување и избор.

Не заборавајте дека имате десетици совети и трикови за сите ваши уреди и опрема за каснати јаболка во нашиот дел Упатства.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.