Како можете лесно фабрички да го вратите вашиот iPhone?

iPhone 14 про макс Не е невообичаено за различни ситуации ве наведуваат да сакате да го вратите вашиот iPhone до фабричките поставки, или затоа што штотуку го купивте најновиот модел на iPhone, а сакате да го продадете или подарите стариот, затоа што телефонот ви стана малку бавен или затоа што решивте да пробате телефон со оперативен систем Android за да видите како оди.

Причините се различни, но пред да престанете да го користите вашиот стар телефон и да му дадете друга цел, ви препорачуваме да ги избришете сите податоци што ги имате на него, за да го сторите тоа Ќе објасниме како да го вратите iPhone од фабриката, Верувале или не, тоа е многу едноставно и брзо да се направи.

Зошто е важно да го вратите iPhone во фабриката?

Ако веќе сте одлучиле дека повеќе нема да го користите iPhone што го имате во моментов, или затоа што сте инвестирале во понов модел или сте се префрлиле на друг паметен телефон со Android, Најпаметната работа што треба да направите е да се обидете да вратите дел од парите што сте ги вложиле во него. Можете да го продадете директно на некој што го познавате или преку платформа како eBay или Wallapop. Можете исто така да го дадете на член на семејството или пријател на кој му треба.

Без оглед на вашата одлука, важно е да ја разберете потребата да го вратите во фабриката, бидејќи ако го дадете на некој друг со сите информации што ги имате на него, Ќе им дадете пристап до сите сметки што сте ги создале и личните и приватните податоци.

Дали ќе се изгубат сите податоци на мојот iPhone ако го ресетирам фабрички?

Не мора, ако ги преземете потребните мерки пред да го вратите вашиот iPhone во фабрика, вашите податоци и важни информации ќе бидат безбедни, за ова мора да креирате резервна копија или резервна копија во iCloud.

Следете ги овие едноставни чекори за да го направите тоа

Појаснуваме дека можете да направите резервна копија на податоците во iTunes, но Ви препорачуваме да го направите тоа во iCloud, бидејќи е посигурен, бидејќи при враќање на телефонот може да се избришат некои податоци од iTunes, но со iCloud не ризикувате.

 1. Прво треба поврзете го предметниот iPhone со WiFi мрежа, важно е да имате добар прием.
 2. Во iOS 8 и новите ажурирања, одете на поставки на телефонот, тогаш icloud и конечно да резервна копија.
  Во iOS 7 и претходен пристап поставувања, icloud а потоа и да Складирање и резервна копија. резервни податоци
 3. бидете сигурни дека успешно активирајте го iCloud.
 4. изберете активирај резервна копија сега.
 5. конечно ќе направи еден избор на информации за кои сакате да направите резервна копија.

Како да го ресетирате iPhone фабрички?

Откако ќе бидете подготвени и земајќи ги предвид сите претходни размислувања, време е да го вратите вашиот iPhone во фабриката.

Повеќето луѓе го прават тоа директно од нивниот iPhone, бидејќи е полесно. Овој процес е исклучително брз и интуитивен.

Вие само треба да ги следите следните чекори до буква:

 1. Прво мора поставки за пристап на вашиот iPhone и притиснете генерално, ќе ја изберете опцијата пренос или ресетирање на уредот. Бекап на податоците на iPhone
 2. притиснете го копчето избришете содржина и поставки
 3. Може да те прашам внесете ја лозинката или лозинката за вашиот iPhone ID. Важно е да ги знаете овие податоци, бидејќи во спротивно процесот ќе престане.
 4. Почекајте уредот да ги избрише податоците и да го ресетирате фабрички iPhone.

Треба да имате на ум дека овој процес може да потрае неколку минути во зависност од уредот што го имате и колку информации и податоци имате зачувано на него.

Препорачуваме пред да започнете со процесот, наполнете го вашиот телефон најмалку 80% од неговата севкупност, бидејќи ако се случи неуспех и вашиот iPhone се испразни без да се заврши реставрацијата, може да има неповратно оштетување.

Досега се обидовме да ви ги дадеме прецизните и конкретни информации што ви се потребни да го вратите вашиот iPhone во фабрика. Доколку ги следите сите чекори и ги земете предвид советите што ви ги дадовме, сè треба да излезе на задоволително ниво. Ако знаете други начини за спроведување на овој процес, кажете ни во коментарите. Ве читаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.