Како повторно да ги отворите сите прозорци од последната сесија во Safari

сафари-osx-ел-капитан

Сигурно во повеќе од една прилика, токму кога имате повеќе отворени прозорци или јазичиња во тој момент случајно го затворивте Safari. За среќа, можеме да одиме во историјата и повторно да ги отвориме сите јазичиња што ги имавме отворено во тоа време, но тоа е тешка задача и со текот на времето, многу бавно. Хром има екстензии кои ни овозможуваат практично да сториме сè што доаѓа до нашата имагинација кога зборуваме за прелистување. Но, во последно време Safari се приближува до нивото на Chrome без потреба за додавање екстензии.

За среќа од Сафари можеме автоматски вратете ги сите прозорци што ги отворивме непосредно пред случајно да го затвориме. Тоа е функција што е скриена во менијата Safari што е многу корисна. Од Safari можеме, благодарение на менијата, повторно да ги отвориме сите прозорци / јазичиња што ги отворивме пред да го затвориме Safari или повторно да го отвориме последниот прозорец / јазиче што ги отворивме и ги затворивме без да сфатиме.

Повторно отворете го последниот затворен прозорец

отворено-сафари-затворени-јазичиња-2

 • Прво, мора да го отвориме Safari за Mac и да отидеме во горното мени и да кликнеме на Историјата.
 • Во рамките на Историјата ќе кликнеме на опцијата Повторно отворање на последниот затворен прозорец.

Повторно отворете ги сите прозорци од последната сесија

Постапката во овој случај е многу слична на претходната бидејќи опцијата исто така може да се најде во менито Историја. Во рамките на Историјата, ќе кликнеме на Повторно отворање на сите прозорци на последната сесија.

отворено-сафари-затворени-јазичиња-1

Во рамките на преференциите на Safari, можеме да ги поставиме поставките на прелистувачот така што секогаш кога ќе го извршуваме Safari, автоматски отворете ги сите јазичиња што ги отворивме во времето кога беше затворен. Идеално решение ако сме малку збунети и обично го затвораме прелистувачот без да се сеќаваме да ги консултираме сите прозорци што ги имаме отворени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Каси dijo

  Здраво, имам MACOS High Sierra 10.13.4 и ги пробав поставките што ги кажувате, но тие не работат за мене.
  Она што сакам е дека кога ќе го затворам Safari, тоа ќе ги зачувува јазичињата што ги имам отворено, така што кога повторно ќе го отворам Safari, тие ќе се отворат повторно автоматски.
  Може?

 2.   Хозе Луис dijo

  Добро.
  Купив MacBook Pro пред неколку дена и јас сум на ист начин како и вас ... Многу размислував за тие опции и нема начин како да го сторите тоа кога повторно ќе го отворите сафари, тоа ќе ги врати јазичињата.
  На крајот ќе мора да инсталирате Google Chrome или Firefox, што ви дава можност да го сторите тоа.
  честитки