Како правилно да ги поврзете Airpods со компјутер?

Како да поврзете Airpods со компјутер

Многу корисници на уреди кои не се на Apple набавете Airpods Поради квалитетот на овие слушалки, кои беа исти како и останатите Bluetooth слушалки. Поради оваа причина, во овој пост ќе ви покажеме како поврзете airpods со компјутер Чекор по чекор.

Вистина е дека Airpods се специјално направени да се користи со уредите на Apple како што се компјутерите на iPhone, iPad или Mac, но исто така можете да ги искористите предностите од нив со други уреди. Не е важно дали се работи за мобилен кој користи оперативен систем Андроид или компјутер со Виндоус.

Се што ти треба е знаат како да воспостават врска помеѓу Airpods и уредот по ваш избор. Во овој случај, ќе се фокусираме на објаснување како поврзете Airpods со компјутер.

Начини за поврзување на Airpods со компјутер

Ако одлучивте да купите некои Airpods, без разлика дали се прва, втора или трета генерација, но не поседувате уред на Apple, не се грижи. Можете да ги користите новите слушалки со вашиот компјутер и се што треба да направите е:

 • Вклучете ги вашите Airpods и ставете ги во режим на спарување. Да го направи тоа отворете го капакот на куќиштето но не вадете ги слушалките.
 • Притиснете го копчето на задната страна неколку секунди.
 • Кога внатрешното LED светло на куќиштето ќе почне да трепка, вашите Airpods се подготвени да се поврзат со кој било Bluetooth уред што го имате.
 • Сега од вашиот компјутер, одете во делот «конфигурација«,«уреди".
 • Кликнете на делот «Bluetooth".
 • На новиот екран ќе ги видите сите уреди кои имале Bluetooth конекција со компјутерот.
 • Кликнете на опцијата што вели „додадете нов уред".
 • Кога Airpods ќе се појават на екранот, изберете ги слушалките и воспостави врска. 

На овој начин, можете да почнете да ги користите вашите Airpods со вашиот компјутер, или да слушате музика или сами да гледате филмови.

Чекори за поврзување на Airpods со уреди со Android

нормални аерподи

Не треба да ја ограничувате употребата на вашите нови Airpods за вашиот компјутер, бидејќи можете спарете ги слушалките на Apple со мобилен или таблет кој има оперативен систем Андроид.

Чекорите што треба да се следат ќе бидат следните:

аерподи од јаболка

 • Отворете го куќиштето на Airpods, но не ги вадете.
 • Притиснете го копчето за назад за да ги спарите.
 • На уредот со Android што ќе го користите, ќе мора да отидете на «Поставки»"Поврзувања".
 • Внесете во «Bluetooth» и активирајте ја функцијата.
 • Сега ќе треба да почекате вашиот уред да ги добие Airpods.
 • Кога ќе забележите дека Airpods се појавуваат на екранот, изберете ги.

Сега вашиот уред со Android ќе бидат спарени со вашите Airpods и тие ќе работат исто како и секој друг пар слушалки.

Airpods Макс

Airpods Max тие исто така можат да бидат испреплетени со компјутер со Windows, па дури и со уреди со Android. Тие беа лансирани на пазарот на крајот на 2020 година, и неговиот дизајн стана тренд, бидејќи многу модели на слушалки би почнале да користат сличен дизајн, па затоа е важно тоа бидете свесни за нивно диференцирање.

Главното несовпаѓање што овој модел го има во однос на обичните Airpods е тоа нема случај за да притиснете копче за спарување.

Поради оваа причина, подолу објаснуваме што треба да направите за да го поврзете Airpods Max со различни уреди:

 • На уредот што сакате да го спарите, ќе треба да отидете во поставките за Bluetooth. За да го направите тоа, одете на «подесувања«,«Поврзувања".
 • Потоа погрижете се да го вклучите вашиот Airpods Max за да ги спарите. За да го постигнете ова, мора да го притиснете копчето за контрола на шумот додека светлото не почне да трепка бело.
 • Откако ќе ја видите светлината, изберете Airpods Max на екранот за да го завршите процесот на спарување.

Кога ќе ја завршите процедурата, можете да уживате во квалитетот на звукот на Airpods Max.

Исклучоци за поврзување со Airpods

Аерподи во нивниот случај

Исто како што имате можност за искористете ги предностите на Airpods со други уреди Надвор од Apple, ќе имате ограничувања и кога станува збор за користење на слушалките со различни уреди.

Некои од карактеристиките достапни за iPhone, Mac или iPad нема да ви бидат на дофат. За почеток, кога користите Airpods на уред на Apple, ќе можете изврши проверка на звукот за да видите која ушичка е најудобна во кое уво (ова е само за Airpods Pro).

Друга употреба што нема да можете да ја искористите кога користите Airpods со уред со Android, ќе биде да претвори Airpods во домофони, бидејќи е достапен само за уредите на Apple.

Се разбира, квалитетот на звукот што ќе го имате со Airpods ќе биде величествено. Можете да ги користите овие слушалки за да ги слушате вашите омилени песни, да гледате стриминг филмови или да ја поминете ноќта уживајќи во видеата на YouTube.

Како што можеш да видиш, поврзете airpods со компјутер Тоа е многу едноставен процес и ќе треба само да ги следите упатствата што ги презентираме во овој пост.

Ако ви требаат повеќе упатства за уредите на Apple, имаме дел полн со упатства за да можете да ја пронајдете содржината што ќе ви помогне да ги решите вашите сомнежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.