Како да користите MacBook или MacBook Pro во режим на затворен екран

Оваа функција можеби не е потреба за повеќето од нас, но има корисници како што се наставници или слично, кои може да го бараат ова од време на време. Се работи за моќ користете го вашиот MacBook со затворен екран користејќи надворешна тастатура и тастатура / глушец.

Во оваа смисла, можеме да го користиме надворешниот екран со проектор или монитор од кој било тип, да, проблем со USB C на MacBook 2015 и подоцна или MacBook Pro 2016 и подоцна го прави користењето на некаков адаптер за да одговорам на тоа преку HDMI. 

Логично кога треба направиме презентација или сакаме да работиме со она што го имаме на Mac и затворен екран мора да се следат некои претходни чекори. Овие чекори се оние што ќе ги објасниме денес во ова мало упатство.

Барања за режим на затворен екран

 • Адаптер за напојување со наизменична струја
 • Надворешна тастатура, глувче или тастатура, со USB или безжичен
 • USB-C на USB адаптер ако користите USB глушец или тастатура со MacBook (2015 и подоцна) или MacBook Pro (2016 и подоцна)
 • Надворешен дисплеј или проектор

Сега треба да го активираме режимот на затворен екран на Mac, и за ова што треба да направиме во случај да не се препознае автоматски откако ќе се поврзе, е да се користи кабелскиот мивлегувате, компјутерот е во сон или исклучен. Откако ќе го стартувате компјутерот, тој сигурно ќе го препознае екранот.

Поврзете тастатура и глувче

Во ова мора да биде јасно дека најдобро е да се избегнат проблеми од каков било вид вашиот Mac да биде вклучен во штекер. Откако ќе се поврзе, ние едноставно мора да ги поврземе периферните уреди преку USB и додека Mac има отворен и активен екран, ние се поврзуваме и тоа е тоа. Откако работната површина на Mac веќе се појавува на екранот можеме да го затвориме капакот.

Ако во нашиот случај користиме безжична тастатура и глувче, она што треба да го направиме е да ги поврземе периферните уреди пред да користиме Bluetooth икона за Bluetooth. Ако немаме активен Bluetooth, можеме да го активираме директно од Системските преференции. Откако ќе се поврземе, го поврзуваме надворешниот монитор и го затвораме капакот.

Како правилно да го исклучите вашиот Mac од мониторот

По завршувањето на овие чекори, не треба да имате проблем да гледате и да работите со вашиот Mac на надворешен екран поврзан на компјутерот. За да ја исклучите опремата, најдобро е да го ставите Mac во режим на мирување со избирање од менито на Епл> Спиење. Некои DVI и Mini DisplayPort дисплеи, вклучително и алуминиумски DVI дисплеи и 24-инчни и 27-инчни LED-кино дисплеи на Apple, не можат да се исклучат од струја без да го заспиете компјутерот. Ако не сте сигурни дали вашиот екран може да се исклучи вака, ставете го вашиот компјутер во режим на мирување пред да го исклучите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   алејо dijo

  И што ако само го исклучите надворешниот монитор ... ??

 2.   икокобо dijo

  Јас го вчитав екранот на воздухот од 2011 година затоа што го користев така.