Како да додадете тајмер на HomePod

Apple го лансира HomePod

По истекувањето во iOS 14.7 во кое се зборува за можност за додавање тајмер на HomePod преку нашиот iPhone или iPad, принудени сме да објасниме дека оваа функција е достапна подолго време преку Siri. Во овој случај, она што ќе го покажеме е како да додадеме тајмер на нашиот HomePod користејќи Siri на едноставен и брз начин. Јасно е дека опцијата што ја додава iOS 14.7, која сè уште е во бета верзија, е многу поцелосна, бидејќи вие можете додајте тајмери ​​рачно на кој било од нашите HomePod.

Како да додадете тајмер на HomePod

Оваа опција, која е достапна веќе подолго време, се додава преку глас. За да се изврши оваа акција е едноставно како да се каже во близина на нашиот HomePod: „Еј Сири, активирај го тајмерот 35 минути“ и автоматски овој тајмер ќе биде поставен во HomePod и ќе не извести кога ќе заврши.

Ако сакаме е да го запреме тој тајмер она што треба да сториме е да кажеме: «Еј Сири за тајмерот» и Сири ќе ни одговори дека го откажал исто како што се случува на iPhone или iPad. Но, ако е тоа што го сакаме сменете го времето на тој тајмер програмирано, ќе мора да го прашаме асистентот на пример „Променете го тајмерот на 10 минути“.

Верзијата iOS 14.7 ќе им додаде на уредите на Apple можност за рачно поставување тајмер на HomePods, без оглед на тоа кои ги имаме, за да можете да поставите тајмер на HomePod во спалната соба или кујната на пример. Но, додека тоа не се случува, можете пицата да ја ставите во рерна мирно и прашајте ја Сири на HomePod да ве извести кога ќе поминат 15-те минути de rigueur.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.