Како целосно да затворите програма на Mac?

mac

На сите ни се случува, почнуваме да го користиме нашиот нов Mac и можеме бавно да го забележиме. Причината што можеби веќе ја знаете е дека Mac не е како компјутерот што го имате со Windows, особено кога станува збор за затворање програма. Во оваа статија ќе објасниме што треба да направите целосно затворете програма на вашиот Mac компјутер.

Во Windows, за да затворите апликација или програма, само затворете ја со кликнување на „X“ во горниот десен агол на екранот. Ако го направите истото на Mac, ќе можете само да го затворите прозорецот, но програмата ќе продолжи да работи. Не дозволувајте ова да ве обесхрабри да се навикнете на вашиот нов Mac. Ќе ви покажам се што треба да знаете за тоа.

Како целосно да затворите програма на вашиот Mac компјутер?

најлесниот начин

Откако ќе бидете во апликацијата, притиснете го копчето „Command“ и потоа „Q“ (додека продолжувате да го притискате првото копче). Треба само да бидете сигурни дека програмата што сакате да ја затворите е онаа што се појавува во лентата за статус (горниот дел на екранот).

со пристаништето

Обвинителна клупа

Во Dock (лентата на дното на екранот) се појавуваат сите отворени апликации и други апликации со висок приоритет. Се што треба да направите е Десен-клик на апликацијата што сакате да ја затворите, а потоа притиснете ја опцијата што ќе се појави на дното од менито што се појавува: „Излези“.

И тоа е во основа она што треба да го знаете за лесно да затворите програма на Mac. Но не е секогаш така лесно, понекогаш уредите или програмите имаат грешки, а најдоброто нешто е да знаете што да направите во врска со тоа.

Како целосно да затворите програма на вашиот Mac кога има грешка?

Децениски истражувања и работа, потрошени милијарди долари, место на врвот на листата веќе неколку години; и покрај тоа, Apple не можеше да спречи вашиот телефон или компјутер да има грешки од време на време. Уште некое време, ова нема да се промени, бидејќи денес врската помеѓу овие високо напредни инженерски уреди и повремените дефекти изгледаат нераскинливи.

На сите ни се случува, на секаков тип на уред и на кој било оперативен систем, не се исклучок ниту оние што ги произведува компанијата со каснатото јаболко. Затворате или излегувате од апликација или програма и сè замрзнува, до тој степен што мора да ги преземете најдрастичните мерки што ги знаете.

Ако не можете нормално да излезете од апликацијата или таа не реагира

Притиснете ја низата копчиња „Опција“, „Команда“ и „Бегство“; по тој редослед и без да престанете да притискате на кој било додека не ги притиснете сите. Ќе се отвори прозорецот „Присили затворање апликации“, тука само треба изберете ја апликацијата што сакате да ја затворите и притиснете го копчето „Присилно затворање“. што се појавува во прозорецот.

Компјутерите со лента на допир имаат копче „Escape“ на левата страна на лентата за допир

исто така, можете да отворите „Присилно затворање апликации“ барајќи ја во менито на Apple што се појавува во горниот лев агол на мониторот.

мени со јаболка

Со овој метод можете да присилите која било програма да се затвори. Или не.

Има ситуации во кои и тоа не е доволно. Понекогаш компјутерот е толку бавен што дури ни скокачкиот прозорец „Force Quit Applications“ не ја постигнува својата цел, а другпат не ни одговара.

Крајот на светот? Не смирено. Секогаш има решение, а таму го кажуваат тоа ако се изгубите, она што треба да направите е да се вратите на основите.

Ако не можете ни насилно да ја затворите апликацијата

обидете се да го исклучите компјутерот, првата опција е отворете го менито на Apple, потоа допрете „Исклучи“ или „Рестартирај“.

Можеби ништо не се случува, тоа значи уредот е целосно запрен и не реагира. она што остана е присилно исклучување: држете го копчето за вклучување неколку секунди (не повеќе од 10).

рачно рестартирање на Mac

Ако лаптопот има Touch ID, користете го како копче за вклучување

Се надевам дека ви помогнав, оставете ми коментар ако овој напис ви беше корисен или ако не најдовте решение за вашиот проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.