Кандидатот за издавање на втората верзија на macOS Monterey 12.1 објавен за програмери

macOS Монтереј

Кој се смета како втор дел од Кандидат за ослободување на MacOS Monterey 12.1 Истиот е издаден од Apple за програмери за цели на тестирање. Овој втор дел е објавен неколку дена по првиот дел и еден месец подоцна од официјалното лансирање на оперативниот систем. Apple не престанува да работи на подобрување на оперативните системи на своите различни уреди, а особено на Mac.

Во случај англицизмите да ви звучат како кинески, можеме да кажеме дека верзиите Release Candidate се оние кои се речиси подготвени да бидат објавени како официјална верзија. Тоа е, не треба да содржи многу грешки. Тоа значи дека сме речиси пред портите на верзијата подготвена за целата јавност.

Регистрираните програмери можат да го преземат macOS Monterey 12.1 бета профил преку Apple Developer Center. Откако ќе се инсталира, бета верзијата ќе биде достапна преку механизмот за ажурирање на софтверот во System Preferences.

Запомнете дека macOS Monterey 12.1 има Сподели Play на Mac за прв пат. Ова е нова функција која е дизајнирана да ви овозможи да гледате телевизија, да слушате музика и да играте игри со пријателите и семејството преку FaceTime. Apple ја разви оваа функција за да работи со опции за апликации од прва страна како Apple TV, Apple Fitness + и Apple Music. Сепак, не заборави на третите апликации. Затоа постои API за програмери и со него, апликациите од трети страни можат да ги користат и функциите на SharePlay FaceTime.

Сега, мораме да ве потсетиме дека дури и да е речиси беспрекорна верзија, тој е наменет само за програмери. Тоа значи дека ако не сте, нема да можете да го преземете ажурирањето и ако штотуку сте се приклучиле на програмата, мислам дека секогаш е добро да се каже дека бета-те се токму тоа, проект во тестирање. Односно, може да има багови и затоа не треба да се инсталира на главните уреди и секогаш претходно да прави резервни копии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.