Календар 2 заработи 2.000 рударски крипто-валути за само 3 дена

Апликацијата Календар 2 што беше повлечена од продавницата за апликации Mac поради прекумерната потрошувачка на батерија, како резултат на рударството на крипто валута, генерираше повеќе од 2.000 УСД за три дена колку што беше достапна.

Apple Music за уметник

Apple Music достигна 38 милиони претплатници

Според најновите официјални податоци на „Епл“, стриминг музичкиот сервис на „Епл“ има 38 милиони претплатници кои плаќаат, додека уште 8 милиони тоа го тестираат во слободниот период.

Тим Кук

Apple е принуден да и попушти на кинеската влада и ги става на располагање лозинките на своите корисници

Apple не беше во можност да ја задржи својата позиција пред кинеската влада и беше принуден да ги пренесува лозинките на своите кинески корисници во Кина, ставајќи ги во рака на кинеската влада во секое време.

Apple Pay има 127 милиони корисници и е компатибилен со повеќе од 2.700 банки

Две и пол години по лансирањето на Apple Pay, според компанијата Loup Ventures, системот за електронско плаќање Apple Pay има 127 милиони корисници и е компатибилен со повеќе од 2.700 банки и кредитни институции низ целиот свет.

Jеј еј Абрамс

HBO ја добива новата серија JJ Abrams

Конечно, се чини дека сè укажува на тоа дека искуството на ХБО во аудиовизуелниот свет му овозможи да ги преземе правата за следната серија од режисерот и продуцент Jеј еј Абрамс.

Рекордните компании сакаат Spotify да плати исто како и Apple Music

Apple може да го престигне Spotify ова лето во САД

Според „Волстрит журнал“, „Епл музика“ може да го надмине бројот на претплатници на „Спотифај“ во САД ова лето, според моменталната стапка на раст на обете во Соединетите држави.

Првите слики од следната продавница на Apple во Скотсдејл се филтрираат

Ви ги покажуваме првите рендери за тоа каков ќе биде следниот Apple Store што ќе ги отвори своите врати во Аризона, поточно во Скотсдејл, Apple Store што не е дизајниран од вообичаеното студио за архитектура, Норман Фостер

homepod

Apple можеби ја прецени побарувачката за HomePod

Три дена по отворањето на периодот за нарачка на HomePod, овој уред сè уште го покажува истото време на испорака како и првиот ден, докажувајќи дека на Apple не му оди добро со овој производ.

HomePod

Нема да биде потребно да се договориме со Apple Music за уживање во HomePod, тоа ќе ни овозможи да пуштаме песни од iTunes, подкаст и Beats станици

Ако размислувате да купите HomePod, но не сакате да преминете од Spotify во Apple Music, нема да имате никаков проблем, бидејќи HomePod не бара од Apple Music да ја пушта нашата омилена музика.

грижа за јаболка +

AppleCare + на HomePod ќе има цена од 39 долари

Бидејќи официјализиран е датумот на резервација и лансирање на HomePod, Apple им ја стави на располагање на корисниците и цената што ќе ја има програмата за заштита и проширување на гаранцијата AppleCare +

HomePod

HomePod нема да ги има сите карактеристики на неговото излегување.

Првичната верзија на HomePod нема да има аудио функции за да му се укаже на звучникот за различната аудио репродукција на секој HomePod или стерео функцијата. Itе го видиме во ажурирање на софтвер на крајот на годината.

Некои корисници можеа да преземат Tag: Ragnarok од iTunes еден месец пред неговата достапност

Најновиот филм на Марве, излезен во кината, ќе се појави на домашниот пазар на 20 февруари, но преку iTunes, за време на резервацијата, многу корисници тврдат дека можеле да го преземат директно.

Епл подкаст

Подкаст 9 × 17: Вести и лаги

Уште една недела, тимот на iPhone и Soy de Mac News се собраа пред микрофоните за да разговараат за најважните вести што ги опколија Apple и технологијата воопшто.

Јаболко Плаќаат

Apple Pay продолжува да се шири во САД и Азија

Apple Pay продолжува да го проширува бројот на банки и кредитни институции компатибилни со Apple Pay, иако уште еднаш најголемиот број на банки и кредитни институции се наоѓа во САД.

макбук-воздух11-3

Сценариото за „Војна на вездите: Последниот џедај“ е напишано на специјален MacBook Air

Според режисерот и сценарист на „Војна на Starвездите: Последниот џедај“, сценариото за овој филм е напишано на MacBook Air без интернет-врска за да се избегнат хакирања и протекување на интернет.

Philips ќе лансира апликација за Mac што ќе ни овозможи да управуваме со сијалиците со Hue

Компанијата Филипс штотуку објави во рамките на MWC дека ќе лансира во вториот квартал на 2018 година апликација за Mac со која ќе можеме да управуваме со сите сијалици Hue што ги инсталиравме во нашиот дом.

„Убаво што те запознав“ е пораката за добредојде од првата продавница на „Епл“ во Јужна Кореја

Отворањето на првата Apple Store во Јужна Кореја е неизбежно. Досега, на фасадата се појавува постер: „убаво што те запознав“ како презентација на светот на Apple во земја во која се наоѓа седиштето на Samsung

На продажба Стив sобс портрет создаден со остатоци од електронски уреди

Уметникот asonејсон Мечиер создаде портрет на Стив sобс, со остатоци од електронски производи, користејќи ја сликата што ја користеше Валтер Ајзаксон во биографијата на Стив sобс. Овој портрет е повторно на продажба.

По купувањето на Shazam од страна на Apple, Кортана не може повеќе да препознава песни

Првиот погодени по купувањето на Shazam од страна на Apple, беше асистентот на Microsoft, Кортана, кој повеќе не е во можност да препознае ниту една песна, бидејќи договорот што го имаше со Shazam престана да работи.