Илјадници икони за вашиот Mac

Прилагодувањето на Mac со персонализирани икони е нешто што станува сè попопуларно поради леснотијата што ја даваат ...

МекКипер, сè во едно за вселената

Постојат многу и разновидни програми кои ни овозможуваат да се ослободиме од бескорисниот простор на нашиот Mac со отстранување на различни јазици (еднојазично), бришење ...

Изгорен iMac ... што работи

Светот Мек секогаш нè изненадува со голема curубопитност од време на време, но вистината е дека ...

Ретро корици за MacBook

Како што добро знаете, за Mac има многу додатоци и корици не се исклучок. Секако, обично гледаме ...

NX Stand, за вашиот MacBook Pro

Ако сте од оние кои имаат лаптоп за сите намени, во тој случај повеќе од веројатно е дека ...

Користете DNIe на Mac OS X

Пред некој ден морав да извршам администрација со Министерството за финансии и бев мрзлив да го виртуелизирам Виндоус за тоа, па затоа ...

Roxio Easy VHS до DVD за Mac

„Sadалосно е што филмовите VHS, Hi8 и Video8 се влошуваат со текот на времето, на крајот губат квалитет

Силен глушец vs. Волшебно глувче

Овој пост го пишувам користејќи го мојот Силен Глушец од време на време, но се надевам дека ќе можам наскоро да го сменам драги мои

Лаптоп HP Envy 13 и HP Envy 15, конкуренција на Apple MacBook Pro и Macbook Air?

HP лансираше два лаптопа дизајнирани со намера да бидат насочени кон истата јавност како MacBook Pro и Macbook Air на Apple ... дали компанијата јаболко ќе мора добро да ги врзува панталоните против овој нов конкурент? И да дадеме свое мислење.

IPod Classic е ажурирана

Не е многу вообичаено за Apple да извршува ажурирање на софтвер на своите поедноставни iPod-и, но овој пат има…

Снежен леопард и 64 бита

Ова е прашање за кое се надевам дека ќе се реши во финалната верзија на Сноу Леопард, бидејќи во спротивно ќе ...

Apple го ажурира клиентот за Remote Desktop

Тоа е веројатно една од најкорисните комунални услуги што Apple би можела да ги стави во нивните оперативни системи, а сигурно исто така и една ...

LimeWire, P2P алтернатива за Mac

Знаете дека секогаш се обидувам да ги ставам тука најдобрите бесплатни програми на мрежата за нашите Mac, а денес одиме ...

Учење да користите Force Quit

Митскиот Виндоус Ctrl + Alt + Del има свој еквивалент во OS X, иако замислувам дека сите веќе го знаевте, денес одиме ...

Обработка на звукот за MacBook Pro 2009

Пред неколку дена се зборуваше за истата работа кај макерозите кои го набавија новиот MacBook Pro, блоговите за Apple и Mac се повеќе се полни со обожаватели на компанијата за јаболка, некако занемени со помал проблем, но неспорно досаден што резултираше во нивните MacBooks од следната генерација: тоа е бучен звук што се појавува одеднаш на нашите Mac компјутери.

Проблеми со iPod Nano 1G

Сигурно го читате овој пост и сметате дека писателот погрешил и прочитал прилично застарен извор и дека во ...

VirtualBox 3, сега достапен

Знаете дека секогаш се обидувам да ви ги донесам најдобрите Mac-програми таму и обично се фокусирам на слободниот софтвер ...

Стандардизација на Apple и полнач: Вести, прашања и шпекулации

Многу е кажано за универзализацијата на полначите и затоа можноста за користење на ист полнач за сите ваши гаџети без оглед на компанијата што ги произведува. Затоа се очекува дека до 2010 година мобилните телефони ќе го добијат потребното полнење преку мини-USB, како што е наведено во договорот потпишан на 29 јуни, од страна на претставници на 10 мобилни компании

iCal: Претплати во календар

За оние кои одеднаш не го идентификуваат iCal добро, ве потсетувам: iCal е лична апликација за календар креирана од ...

Apple следи, и тогаш и сега

По 25-от роденден на Мекинтош во јануари 2009 година, започна преглед на еволуцијата на производот ...

Apple доаѓа кај Симпсонови

Симпсонови, смешната американска цртана серија, позната по тоа што први се пошегуваа со своите гости, во ...

Најевтиниот iPod во светот

Според студијата спроведена од австралиската банка „Комонвелт банка“, Австралија е токму земјата каде што може да најдете поевтин iPod Nano

Новиот гаџет на Apple: iBangle, музичка нараквица

Apple не престанува да иновира, толку многу што разви квалитетен хардвер со дизајн досега невиден. Пред неколку дена тој го претстави новиот во музичките гаџети. За оние од вас кои сметаа дека iPod е врвниот медиумски плеер, жалиме што ве известивме дека не сте во право.

Apple го претстави MobileMe

Apple ја претставува Интернет услугата MobileMe Email, контакти и календари во режимот „Push“ за iPhone, iPod touch, Macs и PC.

Проблем со Apple Mail

Секој што ќе ја постави својата сметка за појдовна е-пошта и не работи за прв пат, ризикува да падне ...

Проблеми во SuperDuper

Пред неколку дена овде коментирав дека SuperDuper е најдобрата опција за подобрување на резервната ...

Нов 13-инчен MacBook Pro

Дали грч MacBook Pro?

Потврдивме дека на многу форуми за Mac тие зборуваат за проблемот што MacBook Pro му дава грчеви вака ...