ДВД-активатор за OptiBay во Лав

Ако сте следбеници на блогот минатата недела, сигурно ги прочитавте моите објави за тоа како да инсталирате OptiBay, но има ...

Дата лепак, секирата на Мек

Пред извесно време програмата Хача за придружување и поделба на датотеки стана многу популарна во Виндоус, а тука е и MacHacha ...

Каде е Cydia за Mac?

Не можев да живеам без Сидија на мојот iPhone, па кога Саурик ја објави Сидија за Мек очигледно е радоста

Apple го ажурира iDVD

Тој е еден од одличните заборавени од Apple, но претрпе неколку многу интересни надградби за оние кои ...

Како да го исчистите контекстуалното мени «Отвори со» од вашиот Mac од дупликати

Ако сте добри корисници и добро се однесувате со вашиот Mac, па дури и ако го погледнете контекстуалното мени „Отвори со“, ќе забележите дека може да биде малку неуредно со дупликатите записи. … За да го решите, ќе треба да отворите терминал и да внесете еден од следниве кодови, во зависност од верзијата на MAC OS X што ја користите: Mac OS X верзија 10.5 и повисока: /System/Library/Frameworks/CoreServices.framework/ Frameworks / LaunchServices .framework / Support / lsregister -kill -r -domain local -domain system -domain user Versions before Mac OS X 10.5: /System/Library/Frameworks/ApplicationServices.framework/\Frameworks/LaunchServices.framework/Support/ lsregister \ - kill -r -domain local -domain system -domain user Извор: Lifehacker.com

Kinect сега работи на Mac OS X

Лансирањето на сензорот за движење на Мајкрософт е прилично добро прифатено од алтернативната заедница која не запира ...

Како да креирате свои мелодии за FaceTime Beta за Mac, преглед

Како и сите корисници на бета верзијата за Mac на FaceTime, можеби сте забележале дека ринг-тонот е многу лош и се слуша многу ниско. ... Откако ќе кликнеме на «увоз за поставки», ќе го прикажеме менито „Увоз со употреба“ и изберете „AIFF кодер“, што е аудио формат што го користи FaceTime во своите мелодии.

GlimmerBlocker, адблок за Safari

Скоро сите ад-блокатори на Safari се направени преку хакови - освен со нови приклучоци - и тие не работат многу добро, но ...

Преземете книги од Google Books

Некои велат - парафразирајќи го Кларксон, некои велат ... - дека Гугл има услуги за сè и дека, во случај да не можат ...

Поправка и одржување со AppleJack

AppleJack е апликација што може да ги реши проблемите со стартувањето на Mac кога сè друго не успеало или кога немате почетен диск.

Илјадници икони за вашиот Mac

Прилагодувањето на Mac со персонализирани икони е нешто што станува сè попопуларно поради леснотијата што ја даваат ...

МекКипер, сè во едно за вселената

Постојат многу и разновидни програми кои ни овозможуваат да се ослободиме од бескорисниот простор на нашиот Mac со отстранување на различни јазици (еднојазично), бришење ...

Ретро корици за MacBook

Како што добро знаете, за Mac има многу додатоци и корици не се исклучок. Секако, обично гледаме ...

Колку чини MacBook?

Ако некогаш сте се запрашале колку варираат цените на производите ширум светот, сигурно ќе ве интересира оваа ...

NX Stand, за вашиот MacBook Pro

Ако сте од оние кои имаат лаптоп за сите намени, во тој случај повеќе од веројатно е дека ...

Користете DNIe на Mac OS X

Пред некој ден морав да извршам администрација со Министерството за финансии и бев мрзлив да го виртуелизирам Виндоус за тоа, па затоа ...

Roxio Easy VHS до DVD за Mac

„Sadалосно е што филмовите VHS, Hi8 и Video8 се влошуваат со текот на времето, на крајот губат квалитет

Снежен леопард и 64 бита

Ова е прашање за кое се надевам дека ќе се реши во финалната верзија на Сноу Леопард, бидејќи во спротивно ќе ...

Apple го ажурира клиентот за Remote Desktop

Тоа е веројатно една од најкорисните комунални услуги што Apple би можела да ги стави во нивните оперативни системи, а сигурно исто така и една ...

Исчистете го мојот Mac, апликацијата за заштеда на простор на вашиот компјутер Епл II

Во минатиот пост „Исчисти го мојот Mac, апликацијата за заштеда на простор на твојот компјутер Епл“, првиот дел од неа, започнавме да ви кажуваме неколку опции што ќе ги имате при користењето на апликацијата Clean My Mac, која ветува дека ќе биде најдобро е да помогнете да заштедите простор во вашата меморија, за да го користите само она што ви треба. Дознајте повеќе за овој интересен софтвер.

Исчистете го мојот Mac, апликацијата за заштеда на простор на вашиот компјутер Епл

Од рака на колегите од MacLatino, денес ви донесуваме неколку информации за интересна и многу корисна апликација што ќе ни помогне, како што сугерира нејзиното име, да го одржуваме секогаш чист нашиот компјутер Mac, што ќе биде преведено на заштедено големо количество простор што подоцна ќе забележите дека сте стекнале.

LimeWire, P2P алтернатива за Mac

Знаете дека секогаш се обидувам да ги ставам тука најдобрите бесплатни програми на мрежата за нашите Mac, а денес одиме ...

Учење да користите Force Quit

Митскиот Виндоус Ctrl + Alt + Del има свој еквивалент во OS X, иако замислувам дека сите веќе го знаевте, денес одиме ...

VirtualBox 3, сега достапен

Знаете дека секогаш се обидувам да ви ги донесам најдобрите Mac-програми таму и обично се фокусирам на слободниот софтвер ...

Од екранот на кино Apple. Дел 2

Продолжувајќи со претходниот пишан документ, продолжуваме да ги споредуваме ЛЦД и ЛЕД-екраните, бидејќи проблемот што нè засега ...

jDownloader е соодветно обновен

Ако има програма што го мрази тврдиот диск на мојот Mac, тоа е jDownloader, затоа што кога ќе го ставам и ќе започне ...

Apple следи, и тогаш и сега

По 25-от роденден на Мекинтош во јануари 2009 година, започна преглед на еволуцијата на производот ...

Најевтиниот iPod во светот

Според студијата спроведена од австралиската банка „Комонвелт банка“, Австралија е токму земјата каде што може да најдете поевтин iPod Nano

Новата верзија на Mac OS X: Snow Leopard

Најголемиот оперативен систем во светот, Mac OS X вклучува уште една верзија на тој значителен број карактеристики што се акумулираат од 2001 година. За оние кои не го знаат, изречениот Mac O-Ese Ten е една од редовите на компјутерот оперативни системи објавени од Apple како развивач, продажби и продавач.

Проблем со Apple Mail

Секој што ќе ја постави својата сметка за појдовна е-пошта и не работи за прв пат, ризикува да падне ...

Хибернираат лаптопите на Apple

Тоа е хибридна постапка помеѓу спиењето и хибернацијата наречена „Безбеден сон“. Речиси сите сопственици на лап-лап компјутери, ...

Нов 13-инчен MacBook Pro

Дали грч MacBook Pro?

Потврдивме дека на многу форуми за Mac тие зборуваат за проблемот што MacBook Pro му дава грчеви вака ...

Домашен проектор за iPod

Јас ја повторувам врската испратена од читател (благодарам!), Околу чекор по чекор објавен во упатства за извршување ...