Класната тужба против Apple за графиката на MacBook Pro 2011 веќе е одговорена 7 години подоцна

MacBook Pro 2011

Во 2014 година, пред седум години, ти кажавме дека некои корисници се придружија и поднесоа класна тужба против Apple за лошата состојба и перформансите на графичките процесори во MacBook Pro 2011. Имаше грешка во нивниот графички процесор што ги предизвика засегнатите на графички пропуст од време на време во нивната машина . Некои корисници го сменија графиконот плаќајќи ги трошоците и тоа е она што тие го тврдеа пред многу години. Сега правдата реагираше, барем во Канада.

Apple дојде да промени некои од овие компјутери во неколку од погодените, но малку по малку повеќе корисници излегоа со истиот проблем. Ситуацијата стана неодржлива и многу корисници веќе ги платија трошоците што предизвикаа промена на графиконот. Бидејќи е емотивно тие одлучија да се приклучат и поднесе тужба за класа со цел компанијата да ги плати трошоците.

Сега во Квебек тие можат да добијат наплата за поправки по тужбата. Скоро седум години подоцна, канадскиот суд конечно одобри спогодба. Тоа ќе резултира во тоа Apple да мора да ги надомести погодените потрошувачи. Како што објави PCMag, договорот беше потврден оваа недела од Врховниот суд на провинцијата Квебек. Во него се наведува дека секој што купил MacBook Pro 2011 и 15-инчен 17 со AMD графички процесор и живее во Квебек има право на поврат за каква било поврзана поправка исплатена без гаранција.

Во тужбата се тврди дека клиентите биле принудени да платат до 600 американски долари за поправка. Договорот дефинира дека сопствениците на MacBook Pro 2011 влијаеле на тоа тие можат да добијат 175 канадски долари (околу 120 евра), за какви било проблеми што ги имале, плус целосни надоместоци за други трошоци за поправка.

Договорот може да се пристапи преку оваа веб-страница дека ќе се ажурира во следните неколку дена со повеќе детали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.