Терминални команди за Mac

Терминал за Mac

Ако барате листа со терминални команди за Mac, дојдовте до вистинската статија. Во оваа статија, секојдневно ви ги прикажуваме најкорисните терминални команди за Mac за рачно извршување на дејствијата без да се потпирате на графичкиот интерфејс на macOS.

Како да го отворите Терминалот на Mac

отворете го терминалот на Mac

Најбрзиот метод за пристап до терминал на Mac е да го користите кратенка на тастатура Command + Space bar, напишете Терминал и кликнете на првиот резултат.

Терминални процеси

Терминални процеси

ps-ax Ги прикажува процесите што моментално се извршуваат. Командата „a“ ги прикажува процесите на сите корисници, а командата „x“ ги прикажува процесите што не се поврзани со терминалот
ps -aux Прикажи ги сите процеси со %cpu; %mem; страница во и PID
врв Прикажува информации во реално време за процесите што се извршуваат
top -ocpu -s 5 Ги прикажува процесите подредени според користењето на процесорот и ажурирањето на секои 5 секунди
топ -о рсајз Подредете ги процесите според користењето на меморијата
убие ПИД Излезете од процесот со ID . PID ќе се прикаже како колона во Activity Monitor
ps -ax | греп Најдете процес по име или PID

Пребарување на терминал

најдете -име <«»датотека»»>» Најдете ги сите именувани датотеки во рамките . Можеме да користиме ѕвездички (*) за да бараме делови од имиња на датотеки
"греп" »» » Најдете ги сите совпаѓања на во рамките
"grep -rl" »» » Најдете ги сите датотеки што ги содржат во рамките

Основни терминални команди

/ (Напредна коса црта) Директориум на највисоко ниво
. Пристапете до тековниот директориум
.. врвен директориум
~ главен директориум
судо [наредба] Извршете команда со безбедносни привилегии на суперкорисник
нано [датотека] Отворете го уредувачот на терминал
отвори [датотека] Отворете датотека
[команда] -ч Добијте помош за команда
човек [наредба] Го прикажува прирачникот за помош на командата

Управување со терминални дозволи

Дозволи во терминал

ls -ld Прикажи ја стандардната дозвола на изворниот директориум
ls -ld/ Прикажи дозволи за читање; пишување и пристап до дадена папка
chmod 755 Променете ја дозволата за датотека на 755
chmod -R 600 Променете ја дозволата за папка и целата нејзина содржина на 600
џвакање : Промена на сопственоста на датотека во корисник и група Ако ја додадеме командата „-R“, содржината на папката ќе биде вклучена

Управување со датотеки и директориуми во Терминал

Терминални датотеки на macOS

du Користење на списокот за секој поддиректориум и неговата содржина
du -sh [папка] Читлив излез од сите датотеки во директориумот
ти -стр Прикажи по еден запис за секоја одредена датотека
ду -ск* | подреди -бр Наведете датотеки и папки (сумирајќи ја големината вклучувајќи ги подпапките). Можеме да го замениме sk* за sm* за да ги наведеме директориумите во MB
df -h Го прикажува слободниот простор на дискот на вашиот систем
df -H Пресметајте го слободниот простор на дискот со моќност од 1.000 (наместо 1.024)
mkdir Направете нова папка наречена
мкдир -стр / Креирајте вгнездени папки
mkdir Креирајте повеќе папки одеднаш
"mkdir" »»» Направете папка со празно место во името на датотеката
rmdir Избришете папка (работи само со празни папки)
рм - Р Избришете папка и нејзината содржина
допир Создадете нова датотека без екстензија
патент Копирајте датотека во папката
патент Копирајте датотека во тековната папка
патент ~/ / Копирајте датотека во папката и преименувајте ја копираната датотека
cp -R <«»нов дир»»>» Копирајте папка во нова папка со празни места во името на датотеката
cp -i Ве предупредува пред да копирате датотека со предупредувачка порака за презапишување
патент /корисници/ Копирајте повеќе датотеки во папка
истото -V [патека на папката] [нова папка] Копирајте ја содржината на папка во нова папка. Командата „-V“ прикажува статусна линија за секоја копирана датотека.

Пристапете и бришете датотеки и папки со Terminal

рм Избришете датотека трајно
рм -и Избришете датотека што бара потврда
rm -f Принудете непотврдено бришење на датотека
рм Избришете повеќе датотеки без потврда
mv премести/преименувај
mv Премести датотека во папката (презапишување на постоечката датотека со истото име ако постои)
мв -и Командата „-i“ прикажува предупредување дека ќе ја презапише одредишната датотека.
mv *.png ~/ Преместете ги сите PNG-датотеки во тековната папка во друга папка
cd Домашен директориум
ЦД [папка] промени директориум
cd ~ главен директориум
ЦД / коренот на единството
ЦД - Претходен директориум или папка во која последен пат отидовте
ПВД прикажи работен директориум
cd .. Поставете во родителскиот директориум
ЦД../.. оди на две нивоа
ls Покажете го името на датотеките и поддиректориумите на директориумот
ls -C Прикажете го името на датотеките и поддиректориумите на директориумот во колони
ls -a Наведете ги сите записи (вклучувајќи ги и оние со .(точка) и ..(двојна точка))
ls-1 Прикажете го списокот со датотеки во формат на еден запис по линија
ls -F Прикажи / (коса коса) веднаш по секоја патека што е директориум
ls -S Подредете ги датотеките или записите по големина
ls -l Список во долг формат. Вклучува режим на датотека; името на сопственикот и групата; датумот и времето кога датотеката е изменета; името на патеката; итн.
ls -l / Список на датотечен систем од root со симболи
ls -lt Список на датотеки подредени по време на модификација (прво најновата)
ls -lh Долг список со читливи големини на датотеки во KB; MB или GB
ls-lo Список на имиња на датотеки со големина; сопственик и знамиња
ls -ла Детален список со содржина на директориуми (вклучувајќи скриени датотеки)

Кратенки на тастатурата во Терминал

Табот Автоматско пополнување имиња на датотеки и папки
Ctrl + A Одете на почетокот на линијата што ја пишувате
Ctrl + E Одете до крајот на линијата на која пишувате
Ctrl + U Избришете ја линијата пред курсорот
Ctrl + K Избришете ја линијата по курсорот
Ctrl + W Избришете го зборот пред курсорот
Ctrl + T Заменете ги последните два знака пред курсорот
Esc + T Заменете ги последните два збора пред курсорот
Ctrl + L исчистете го екранот
Ctrl + C Запрете се што работи
Ctrl + D Излезете од тековната школка
Опција + → Поместете го курсорот еден збор напред
Опција + ← Поместете го курсорот еден збор назад
Ctrl + F Поместете го курсорот еден знак напред
Ctrl + B Поместете го курсорот за еден знак назад
Ctrl + Z Ставете го она што работи во процес на суспендирана заднина
Ctrl+_ Врати ја последната команда
Опција + Shift + Cmd + C копирајте обичен текст
Shift + Cmd + V залепете го изборот
излезете Завршете ја сесијата на школка

Мрежни команди во терминал

терминален пинг

пинг Пинг на домаќинот и прикажете го неговиот статус
кој е Добијте whois информации за домен
навивам -О Преземете датотека преку HTTP; HTTPS или FTP
ssh @ Воспоставете SSH врска со со корисникот
scp @ :/далечински/патека Копирај уште Далечински управувач
arp -a Прикажува листа на сите уреди на вашата локална мрежа вклучувајќи ги IP и MAC адресата на сите уреди
ifconfig en0 Ги прикажува IP и MAC адресата на вашиот уред

Историја на команди

Ctrl + R Пребарајте претходно користени команди
Историја Ги прикажува командите што претходно ги напишавме
![вредност] Извршете ја последната користена команда која започнува со вредност
!! Извршете ја последната користена команда

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.