Клучни комбинации што можете да ги користите кога вашиот Mac започнува

Функции на тастатурата при стартување на macOS

Не е ништо ново што кога корисникот ќе притисне одредени копчиња кога компјутерот е вклучен, тоа предизвикува некои функции да излезат на виделина. Ова е многу честа појава на компјутер кога некој сака да влезе во BIOS-от и направете некои прилагодувања при стартување итн. Како и моќта за подигнување во режим на тестирање.

Па, оваа ситуација се јавува и на компјутерите Mac. имаат различни комбинации на копчиња за активирање на функциите или апликации кога Mac веќе работи (присилувајте излези од апликации што биле замрзнати; скокнете од една во друга апликација без да мора да го користите глувчето; или да се повикате на Siri со два тастера), исто така е можно користете неколку комбинации на копчиња кога Mac е вклучен или се активира.

Следниве функции може да се извршат сè додека ги притиснеме „или копчињата“ веднаш по притискање на копчето за вклучување на компјутерот. Дали сте подготвени со пенкало и хартија? Па оди напред:

 1. Со притискање на копчето «Опција ⌥»: ова ќе нè натера да го стартуваме Mac од надворешниот диск што го сакаме: CD, DVD, USB меморија, итн.
 2. Притиснување на копчето «T»: ќе можеме да започнеме во „режим на дестинациски диск“; Можеме да поврземе два компјутери преку Thunderbolt, USB-C или друг кабел за да можеме да копираме датотеки; тоа е, целниот Mac станува цел надворешен хард диск
 3. Со притискање на копчињата «Команда ⌘ + V» или копчиња «Команда ⌘ + S»: ова ќе овозможи повикување на „глаголен режим“ или „режим на еден корисник“ што ќе не постави во околина на UNIX за да ги решиме проблемите при стартување. Овие два режима е наменета за напредни корисници
 4. Со притискање на копчињата «Опција ⌥ + Команда ⌘ + P + R»: со ова ќе можеме да ја ресетираме NVRAM или PRAM меморијата; Тоа е, ќе ја добиеме меморијата што е одговорна за складирање на некои системски поставки (звук, резолуција и сл.) Да се ​​ресетира
 5. Со притискање на копчињата «Команда ⌘ + R»: успеавме да го подигнеме Mac од системот за обновување macOS. Ова ќе ви помогне повторно да го инсталирате оперативниот систем или да вратите копија од Time Machine
 6. Притискање на копчето «Shift»: со притискање на ова копче можеме да започнеме во „безбеден режим“ за да можеме да се осигураме дека е решено она што не спречува да започнеме нормално

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.