Комбинирајте PDF благодарение на macOS Monterey и прегледувајте

Спојте PDF во macOS Монтереј

Во сè потехничкиот свет, листовите хартија паѓаат од употреба. и се помалку се прават фотокопии и се печатат се помалку документи. Сè е скенирано и кој нема апликација за скенер на мобилниот или на таблетот. Резултатот од ова скенирање обично се PDF документи кои потоа мораме да ги комбинираме и за ова нема потреба од програми од трети страни, барем ако го поседувате новото macOS Монтереј.

Комбинирањето на повеќе PDF-датотеки е особено корисно ако има повеќе документи за кои знаете дека треба рутински да се испраќаат заедно со е-пошта. Ако имаме инсталирано macOS Monterey на Mac, тоа е лесно да се направи преку функцијата „преглед“ и Стандардниот прегледувач на PDF на Mac.

Го отвораме првиот PDF документ во Преглед и го порамнуваме на левата страна на екранот. Запомнете дека Прегледот е стандарден прегледувач за PDF-датотеки на macOS Monterey, Но, ние исто така можеме да кликнете со десното копче на датотеката PDF и да изберете „Отвори со“ и од таму да изберете „Преглед“. Ова во случај друга програма да биде поставена како стандардна за отворање на PDF-датотеки.

Во горната лента со мени, кликнуваме на „Прикажи“ и потоа на „Минијатури„. Сега е време да го отворите вториот документ преку Преглед и да го ставите на десната страна. Во горната лента со мени, повторно кликнуваме на „Преглед“, а потоа на „Сликички“.

И двете PDF-датотеки треба да имаат сликички видливи во странична лента. Изберете ги страниците во лентата со сликички на вториот PDF што сакате да ги споите во првиот PDF. Кликнете и повлечете ги страниците од вториот кон првиот PDF.

Подготвени!. Откако ќе завршите, можеме да кликнеме и да ги повлечеме вашите PDF страници во страничната лента со сликички за да ги прередиме доколку е потребно. Можеме да избереме една страница, повеќе страници или цели датотеки и да ги комбинираме на овој начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Микел dijo

  Ако едноставно сакавте да споите два PDF-а, знам дали имате еден со 5 страници, а друг со други 5, а сакате да ги имате 5 + 5 = 10 страници, треба само да отворите еден од документите, да ги ставите сликичките , и копирајте го однадвор (без да го отворите) вториот PDF (влечете и спуштете го до крајот или почетокот на серијата сликички). И ќе се копира ен блок пред, позади или во средина (каде што ќе кажеш). Ајде, не е потребно да се отворат двата документи во Преглед.

  Ја користам оваа прилика: да видиме дали некој може да ми каже како да направам (ако е можно, со терминал или слично) секогаш кога ќе отворам Преглед да се отвора со прикажано „Обележување“, бидејќи ако отворам Преглед е за уредување нешто. Благодарам.