Компресирајте ги вашите видеа на H265, новиот формат усвоен од Apple, со Super265

Заедно со macOS High Sierra добивме нов видео стандард, добро познатиот H265. Тоа е еволуцијата на H264, која ветува одржување на истиот квалитет со помалку простор. Ако сакаме да имаме сè повеќе мали и лесни компјутери, тие не можат да имаат мемории со голем капацитет. Намалувањето на просторот во нашите сеќавања со APFS и во овој случај со H265 е одлична идеја. Но, сегашните видеа се во други формати освен H265 и ако сакаме да го искористиме максимумот од нашиот простор, мора да ги конвертираме. Апликацијата што ќе ја видиме денес, Super265 преобразува кој било формат во кодек HEVC / H265. 

Момците во Метакине ја имаат апликацијата достапна на продавницата за апликации „Мек“. Првото ветување што го добиваме е да се усогласиме со факторите 2 и 3, што е, намалете ја големината на видеото за 2 или 3 пати. Датотеките од 2 GB зафаќаат до 0,7 GB. Помислете на дополнителните филмови што можеме да ги зачуваме на iPhone или iPad.

Сè започнува внатре во апликацијата. Имаме рафинирана апликација, способна да го конвертира видеото без да изгуби никаков квалитет. Една лоша страна во конвертирањето е што дури и на најновите и најмоќните Mac-и им треба скоро двојно подолго време да се претворат во H265 наспроти стариот стандард. Барем тоа го знаеме super365 ја користи целата моќ на нашиот Mac за вашата домашна задача.

Интерфејсот е многу едноставен, што е ценет за корисниците со малку знаење. Користењето е едноставно како влечење и паѓање. Откако ќе влезете во апликацијата, само кликнете за да ја претворите. И не грижете се за сите информации што ги носи оригиналното видео: и преводите и различните јазици се претвораат во нов формат совршено.

Super365 се наоѓа во Mac App Store по цена од 4,49 €. Тоа е мала инвестиција што ќе го подобри капацитетот на целата ваша опрема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Револуција на револвер dijo

  Претпочитам HandBrake или Media Coder, и тие се бесплатни

 2.   Дејвид dijo

  и јас h265 конверторот про, многу подобар од овој и со повеќе опции. Овие написи изгледаат рекламирање, како да мрежата веќе нема доволно публицитет.