Претворете ги вашите видеа во формат GIF со оваа бесплатна апликација

гифски

Иако може да изгледа дека GIF-датотеките се нешто модерно, тие не се. Во 90-тите, кога многу корисници создадоа свои веб-страници преку ГеоЦитс, многу од нив беа спакувани со GIF-датотеки што покажа елементи на дело или работник кој чипи камен (ако сте талјудит, сигурно ќе ги запомните овие страници).

Благодарение на апликациите за пораки, GIF-датотеките повторно имаат втора младост. Благодарение на овој формат, можеме да ги споделиме нашите чувства од секаков вид со подвижна слика. Бидејќи стана многу популарен формат, многу е лесно да се најдат GIF-ови од која било тема.

гифски

Во продавницата за апликации Mac можеме да најдеме голем број апликации кои ни овозможуваат да создаваме GIF-ови од видеа на едноставен начин и со голем број опции, како на пр. GIF пиварница 3, апликација која ни нуди толку многу функции што понекогаш е многу сложена за употреба и која има цена од 5,49 евра во продавницата за апликации Mac.

Повеќе од интересна алтернатива и потполно бесплатен е Гифски, апликација која ни овозможува да претвораме мали видео клипови во анимирани GIF-ови. Апликацијата ни овозможува да го избереме точниот дел што сакаме да го конвертираме преку вклучениот уредник.

гифски

Сите GIF-картички што ги создаваме преку оваа апликација се ограничени на 50 fps, што ни овозможува да добиеме датотека со идеална големина за да можеме лесно да ја споделуваме преку која било апликација за пораки или социјални мрежи. Откако ќе го креираме GIF-от, можеме да го копираме и залепиме директно во апликацијата каде што сакаме да ја споделиме покрај тоа што ќе ја зачуваме на нашиот хард диск.

Вклучува наставка што ни овозможува да споделуваме видео директно со апликацијата. Gifski е компатибилен со сите формати компатибилни со macOS и ни овозможува да ја смениме конечната големина на GIF-датотеката.

За да го користиме Гифски, нашиот тим мора да биде управуван од macOS 10.14.4 или понов и 64-битен процесор. Апликацијата е на англиски јазик, но јазикот нема да биде проблем да се добие брзо со апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.