Конечно, „Катализаторот на проектот“ започнува за апликации за macOS

App Store се протега на 20 други земји

Сигурно сите се сеќаваме на тој главен момент во кој Apple официјално го објави „Проектниот катализатор“, кој претходно беше познат меѓу гласините како „Марципан“, звучи како вас ... Па, се чини дека конечно програмерите веќе имаат повод пренесете ги вашите апликации од iOS и iPadOS до продавницата macOS. На овој начин, она што сите го знаеме како универзални набавки, достигнува и до продавницата Mac и се надеваме дека ова ќе послужи за зголемување на понудата во продавница за апликации што навистина губи пареа со текот на годините, а не токму поради програмерите.

Апликации достапни на Mac, iPad, iPhone, Apple TV и Apple Watch

Сега апликација кросовер помеѓу различните оперативни системи на Apple зависи само од развивачите и отсега корисниците на macOS можат да уживаат во нив сè додека се достапни со една набавка. Работата што развивачите треба да ја направат за пренесување апликации од iPadOS до macOS е минимална и ова предизвикува значително растење на каталогот со апликации за Mac.

на универзален шопинг Тие пристигнуваат на овој начин за корисниците на macOS, кои беа до сега на страна. Со конфигурирање на регистрацијата на апликацијата во App Store Connect, програмерите можат да создаваат апликации за сите верзии на Apple на навистина едноставен начин и со сите чекори добро објаснети во веб-страница за развивачи. Сега „Проектниот катализатор“ можеме да кажеме дека е завршен и корисниците на Mac ќе ја забележат разликата во продавницата на апликации, сето тоа без да го комплицираат животот на развивачите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.