Конечно можете да го поврзете вашиот контролер Xbox One со вашиот Mac

Xbox-one-mac-install-контролер-0

Неодамна ви покажавме како поврзете PS4 контролер со вашиот Mac да се игра на многу поергономска форма на сите видови игри на OS X. Сепак, има многу од вас дека дизајнот на контролорот Sony не го привлекува вашето внимание што се однесува до удобноста, претпочитајќи да се игра многу порано дизајнот на контролорот Xbox One. Значи, што ќе се случи ако сакаме да го користиме новиот контролер Xbox One, бидејќи нема да има проблем да го сториме тоа, но за разлика од контролорот PS4, контролорот Xbox One ќе треба да биде поврзан на Mac преку USB кабел.

Во овој случај нема да имаме можност да го поврземе преку Plug and Play, доколку имате PS4 контролер, но од друга страна има неофицијални проекти кои ќе ни овозможат да го поврземе контролерот додека ги чуваме сите или барем поголемиот дел од неговите функционалности, како што е проектот Xone-OSX развиен од FranticRain.

За да го инсталирате софтверот што му овозможува на системот да го препознае далечинскиот управувач, само одете на страницата Xone-OSX преку оваа врска и преземете ја веќе компајлираната верзија за да го стартувате инсталациониот пакет и следете ги упатствата на екранот. Откако сè е инсталирано ќе се рестартираме се пали опремата за проверка со предводена далечинска контрола.

Следното нешто ќе биде да одите во панелот за параметри на системот, каде што ќе видиме нов дел инсталиран наречен Xone Controller, преку кој ќе ги конфигурираме копчињата, џојстиците ...

Лошата страна е тоа не е 100% компатибилен со сите игри, така што во некои ќе работи делумно или директно нема. Сепак, во сите оние што сум имал можност да ги испробам, тие работеле совршено. Покрај сето ова, исто така е важно да се напомене дека тој нема да ги полни батериите или батеријата дури и ако е поврзан со USB бидејќи носи податоци.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Karla dijo

    Здраво! Кога го преземате пакетот .zip, во датотеката REEDNE.md пишува дека треба да се изврши инсталаторот. Но, не знам што е инсталерот. Се појавуваат две папки и три датотеки (2 од .md и друга што е лиценца ...) Ако можете да го разјасните прашањето како да го инсталирате, тоа ќе ви помогне од голема помош. Ти благодарам многу!

бул (точно)