Конечно, Apple добива одобрување за својот Центар за податоци во Ирска

Ирска Јаболко Врв

Во текот на целиот вчерашен ден, Apple конечно доби одобрение за изградба и отворање на нов Центар за податоци во Ирска, откако успешно го надминаа правниот предизвик за животната средина со кој се соочија поради поплаки од локалните жители на Ирска.

Врховниот суд на Ирска пресуди дека овој нов Центар за податоци предложен од северноамериканската компанија и планиран од февруари 2015 година, може дефинитивно да се спроведе и покрај различните еколошки проблеми на локалитетот.

Центар за податоци-јаболко-Ирска

Веста претходно оваа недела беше дека некои жители беа против ова основање на новата компанија со седиште во Купертино. Тие се обидоа да ја запрат нејзината изградба, тврдејќи дека дозволата добиена од странската компанија не е валидна.

Сепак, вчера дефинитивно беше одобрена изградбата на овој нов центар за податоци на Apple, предложен во округот Галвеј, западна Ирска, за кој се предвидува да вреди околу 1.000 милијарда долари.

Со оваа пресуда во корист на мултинационалната, докажано е дека студиите биле извршени правилно и дека немало дополнителни влијанија врз животната средина од деталното во наведените студии. Кога Apple неодамна побара да го забрза случајот, се надеваше дека овој правен процес ќе заврши што е можно побрзо, за да започне пред крајот на годината со неговата изградба.

Во исто време кога беше објавен ирскиот центар за податоци во 2015 година, еден беше најавен и за Данска. Овој центар се очекува да започне со работа на крајот на оваа 2017 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.