Како да ги контролирате фановите на iMac преку софтвер

Контрола на SSD-вентилатор

Многу корисници се фрлаат во вода и одлучуваат да го променат внатрешниот хард диск на нивниот iMac, без разлика дали станува збор за новите потенки модели или нашиот сакан режач со алуминиум со дебели острици и ДВД. Сепак, не се јасни сите чекори што треба да се следат а има и модели на iMac кои имаат сензори кои испраќаат податоци до процесорот така што правилно управува со вентилаторите што ги има машината за одржување на соодветна температура.

Apple, во своите почетоци, им обезбеди на многу од оние iMac сензори за температура што беа поставени на горниот дел на хард дисковите што беа вклучени во iMac, на таков начин што ако го смените хард дискот за поинаков модел од оној што самиот Apple го собра компјутерот автоматски ги вклучуваше навивачите постојано.

Подоцна, со доаѓањето на новиот иМек со тенок раб што веќе беа ажурирани неколку пати до достигнувањето на моделите со екранот Ретина, вклучувањето на сензорот за температура е оставено настрана така што во овие компјутери веќе можеме да ја направиме промената на внатрешниот хард диск или со HHD или со SSD без проблеми со вентилаторите.

Сега, ако iMac што сакате да го ажурирате со SSD, на пример, да има повисоки перформанси, ќе мора да го земете предвид тоа мора да ги контролирате навивачите со софтвер бидејќи дисковите повеќе не се снабдуваат со сензори за температура за кои ви рековме или тешко е да ги најдете.

SSD-вентилатор-контрола-2

Откако ќе го смените тврдиот диск, првото нешто што треба да направите кога повторно ќе го стартувате iMac е да пребарувате на Интернет за потребната апликација за да ја инсталирате и на тој начин да имате управувач со хард диск како да е физички сензор за температура. Самата апликација се нарекува SSD Fan Control и можеш преземете бесплатно од следната веб-страница.

Откако ќе се преземе, сè што треба да направите е да го инсталирате и кога ќе го стартувате за прв пат, изберете го СМАРТ режим на работа така што работи автоматски и започнува само по себе да ги контролира навивачите од моментот кога ќе го вклучите iMac. Така, ќе имате софтверска контрола на работата на обожавателите на вашиот Mac и на тој начин ќе можете да користите било кој тип хард диск од трети страни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Матијас Торчија dijo

  Несомнено најдоброто што го користам на мојот iMac 2011 со ssd и е луксузно !! Се надевам дека има поддршка за macOS Sierra !!!

 2.   Матијас Торчија dijo

  Несомнено, го користам подобро на мојот iMac 2011 со SSD !! се надевам дека го поддржуваат macOS Sierra !!

 3.   Фернандо dijo

  Добро попладне Педро. Би сакал да знам дали може да ми помогнеш. Јас инсталирав SSD Fan Control, бидејќи кога го менувам хард дискот SSD во iMac 2009 фановите не застануваат.
  Оперативниот систем е SIERRA

  Проблемот што го имам е што SMART опцијата што ја коментираш не се појавува и се појавува и на фотографијата на програмата.
  Дали знаете зошто може да биде?

  Ви благодарам,
  Фернандо

  1.    Матијас Торчија dijo

   Здраво Фернандо, како излезе, дали го преземавте од официјалната страница?

 4.   OSEОСЕ МАРИЈА dijo

  Здраво Педро, Јас сменив HDD за SSD, и секако дека навивачите звучат силно, имам инсталирано SSD FAN CONTROL, но не забележувам дека тоа прави што било, навивачите ги следат сите табли, дури и на екранот на ПРОМЕНИ СТОП). ИМАМ БМИ ОД 2011 И ОС ВИСОКА СИЕРА, ШТО МО CАМ ДА ПРАВАМ?

 5.   Луис Алберто Леива dijo

  Одлична апликација за оние од нас кои имаа потреба да го ажурираат хард дискот. Работи совршено (паметен режим) на IMac 27 ″ Средина на 2010 година и Хај Сиера.
  Ви благодарам Педро

 6.   Pep dijo

  Ви благодарам многу Педро Родас, јас го преземав SSD Fan Control директно од врската и тоа беше успех. Не ги знаете главоболките што ми ги одземавте!