Контролирајте го свитокот на страниците што ги гледате со комбинација на тастатура во OS X

Тастатура за нагоре-надолу-тастатура-0

Ако доаѓате од светот на компјутерите, сигурно сте забележале дека на Mac нема копчиња на тастатурата што ги има упатување на „Страница нагоре“ и „Страница надолу“И на опсегот MacBook и на работната површина Mac, но тоа не значи дека не можете да ја користите истата опција на Mac бидејќи постојат два начина да се постигне еквивалентно на таквите копчиња за страничење на која било тастатура на Mac.

Сега ајде брзо да ги разгледаме опциите што ги имаме на располагање со некои кратенки на тастатурата да се спроведе оваа секојдневна акција без постојано да го користите глувчето.

Тастатура за нагоре-надолу-тастатура-1

 • fn + Стрелка нагоре: Копчето „fn“ е од долниот лев агол на сите современи Mac-тастатури, и кога е комбинирано со стрелката нагоре, што се наоѓа во долниот десен агол на тастатурата, е еквивалент на „Page Up»
 • fn + стрелка надолу: Како и претходната, ние се повикуваме на функцијата за пагирање, но овој пат надолу «Page Down».

Овие две комбинации само ќе го намалат или подигнат соодветниот процент на екранот, односно ќе скролаат само еднаш за да го видат следното парче содржина, ако она што го сакаме е да се спушти или да се искачи целосно на страницата што ќе треба да ја користиме истата комбинација, но овој пат со лево или десно копче со стрелки, така што ќе ја подигнеме или спуштиме страницата целосно.

Дури и ако притиснеме Shift + Spacebar или само празно место Исто така, ќе го постигнеме истиот ефект, иако овој метод не е компатибилен со сите апликации, но скоро сите веб-прелистувачи го поддржуваат. Како што можете да видите, постојат многу комбинации за да се постигне истата функционалност како на компјутер, па дури и некои понапредни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Raquel dijo

  Ви благодарам многу, јас дури и не знаев како да го направам тоа.