Поставете колку долго лозинката останува во продавницата за апликации Mac

мак-апликација-продавница

Вчера направивме мало упатство за тоа како да останеме активни и без да ја напишеме нашата лозинка во бесплатните набавки на Mac App Store и денес ќе видиме што не кажавме вчера за опцијата што ни овозможува да го конфигурираме времето дека лозинката останува на Mac App Store за платени апликации. Вистина е дека тоа е опција што не ни нуди големи промени во однос на конфигурациите, дозволува само две опции, но добро е да се знае дека ја имаме на располагање оваа можност за конфигурација.

Како и вчера, за директно пристапување до оваа поставка од App Store, првото нешто што ќе го направиме е затворете ја продавницата за апликации Mac во случај да е отворен. Откако ќе се затвори, пристапуваме до Системските преференции од пристаништето (ако ја закотвиме иконата) или од менито and и кликнете на App Store. На дното на поставките ја наоѓаме опцијата за поставки за лозинка и тука треба да ја измениме опцијата.

преференции за продавница за апликации

Тоа е навистина истиот чекор, но во горниот паѓачкото. Отвораме каде што пишува: Купувања и набавки во рамките на апликацијата и ние се модифицираме по наш вкус. Достапните опции се две: Секогаш барајте, кој е тој што доаѓа по дифолт и со кој треба да ја напишеме лозинката секогаш кога ќе купиме во продавницата и опцијата: Побарајте по 15 минути, со која нема да биде побарана лозинката Apple ID за следните набавки дури по 15 минути.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.