Поставете пошта да одговара автоматски кога сте на одмор

пошта

Тоа е мал потсетник за сите оние кои не знаат за оваа опција или штотуку пристигнаа во светот на Мек и не знаат за нејзиното постоење. Апликацијата за пошта за OS X Може да има многу работи за подобрување и други, но како мојот пријател Луис вели: погледнете, пробувам менаџери за пошта и секогаш завршувам со повторна употреба на пошта ... 

Оваа опција за конфигурирање на поштата така што таа реагира автоматски, ќе биде многу добра за нас ако сме на одмор или патување во кое не можеме да чекаме или да одговориме и да го провериме нашето поштенско сандаче, но сакаме да ги предупредиме сите луѓе кои се обидуваат да не контактираат преку е-пошта.

авто-одговор-пошта-1

За ова, можеме да ги следиме чекорите на програмирање на едноставно „правило“ во апликацијата за пошта на OS X, така што ова одговори автоматски е-поштата. Првото нешто е да влезете Пошта> Преференции> Правила и пополнете ги полињата по наш вкус, додадете го текстот што сакаме да го испратиме и тоа е тоа.

Многу е важно откако ќе конфигурираме сè по наш вкус да избереме НЕ ги применувајте промените, бидејќи прифаќањето на оваа опција ќе испрати е-пошта до сите наши контакти со пораката што ја создадовме. Откако ќе се избере „не применувај“, ќе го оставиме правилото проверено и тоа е тоа.

авто-одговор-пошта-2

Ако сакаме да ја активираме или деактивираме оваа опција по наш вкус, можеме да го сториме тоа од поставките за пошта во делот, Правила.

авто-одговор-пошта-3

Ова се чекорите што треба да се следат за да се автоматизира одговорот на е-пошта, единствениот услов за да работи е нашиот Мек мора да биде вклучен бидејќи ако не ја добие поштата, нема да одговори ниту на неа. Ако имаме iCloud сметка за е-пошта Можеме да го користиме правилото дефинирано како активирање на потекло од опциите. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.