Подкаст 9 × 07: Apple ги слуша корисниците и ги поправа

Уште една недела, iPhone и јас сме од тимот на Mac News, се состанавме за да разговараме за најновите новости поврзани со светот на Apple. Започнуваме со разговор за вестите што ќе ни ги донесе првото големо ажурирање на iOS 11.1.1, вести што навистина не се, бидејќи тие се функции што се повлече со објавувањето на iOS 11 необјасниво и тивко. Уште еднаш разговаравме за проблемите со батеријата кои ги трпат голем број на корисници, проблеми кои се чини се решени во првите бета-верзии на iOS 11.1.

Исто така, коментираме за ранливоста што е откриена во протоколот WPA2, ранливост што влијае на кој било уред што има Wi-Fi конекција и го користи овој протокол. Apple тврди дека веќе ја поправил оваа ранливост во бета-верзите на оперативните системи на кои работи, како и Microsoft, додека Google се чини дека го зема тоа побавно од вообичаеното, и покрај фактот дека уредите управувани од Android 6.0 се оние кои нудат најголема опасност.

Како и секоја недела, ако сакате да разговарате со нас додека правите подкаст, можете да го направите преку нашиот YouTube канал и активирајте ги известувањата за да добивате известување секогаш кога ќе се фатиме за работа. Но, ако претпочитате аудио формат, исто така можете да нè слушате преку вашата апликација Pocast претплатете се на нашиот канал на iTunes, така што секоја нова епизода што ја снимаме автоматски се презема на вашиот уред. Ако ви се допаѓа и музиката што се слуша на Подкаст и вие сте корисници на Apple Music, можете да ја поминете листата со песни што ја создадовме на музичкиот сервис на Apple за стриминг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.