Користете ги вашите мултимедијални копчиња само со iTunes или Spotify, во macOS High Sierra

Секој оперативен систем носи многу подобрувања, но во некои случаи губиме некоја функција. Овие функции обично се обновуваат во следните верзии, но во сите случаи. Ако додадеме дека ја користиме оваа одлика скоро секојдневно, може да се случи да ја изгубиме продуктивноста. Од објавувањето на macOS High Sierra, однесувањето на мултимедијалните копчиња на нашиот Mac го смени однесувањето. Сега, копчињата ја следат апликацијата што ја активиравме на лентата со задачи (горе лево). Па денес, ја знаеме апликацијата Овозможувач на клучни медиуми за висока Сиера што ни овозможува да го смениме ова однесување. 

Апликацијата е бесплатна и може да биде преземете на страницата за развивачи. Ова е особено корисно за оние корисници, каде што играат содржина од iTunes повеќе или помалку постојано. Репродукцијата на примено видео, содржината на веб или iMessage, станува непродуктивна задача. Во тој случај, мора да ја оставите тековната задача настрана, да отидете на iTunes, да ја запрете или намалите репродукцијата на тој момент и да се вратите во мелодијата за која станува збор. За многумина, ова се чинеше како грешка во macOS High Sierra, но тоа не беше решено во неодамнешното ажурирање на 10.13.1. и не знаеме дали ќе ја видиме можноста за конфигурирање на овој параметар во подоцнежните верзии. Инвеститорот ни ги кажува причините за правење на апликацијата:

Го смени однесувањето на копчињата на мултимедијалниот контролер. Тие повеќе не го контролираат iTunes, тие ја контролираат репродукцијата на видео во Safari. Ова им пречеше на многу луѓе, вклучувајќи ме и мене, па јас само создадов апликација за лента со мени што се справува само со iTunes / Spotify, додека Apple го поправа ова. Сè уште не поддржува лента за допир, само физички копчиња.

Грешка во iTunes Апликацијата е развиена од Милан тот. Многу е лесен за употреба и има за цел да ги заклучи клучевите од медиуми во iTunes или Spotify. Затоа, вообичаените задачи, како што е отворање видео на YouTube или примена порака, нема да спречат клучевите да реагираат единствено и исклучиво со претходните програми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Фидел Г.Б. dijo

    Ви благодарам!!! Бидејќи ја надградив на висока сера, бев очаен што сакав да ја играм мојата библиотека со iTunes и секогаш играв видеа со сафари или што и да е, а веќе бев уморна! но оваа апликација ми одговара како ракавица, благодарам !!!!