Како да ја користите Apple Diagnostics на Mac, продадена од јуни 2013 година наваму

Изминатиот петок го лансиравме прво од овие две упатства дека самиот Apple ни покажува дека можеме да го дијагностицираме хардверот на нашиот Mac и денес понеделник ја лансираме втората рата од ова упатство за оние корисници кои имаат Mac од јуни 2013 година наваму.

Во овој случај, името се менува за овие тимови и додека за моделите од јуни 2013 година овој тест се нарекува Тест за хардвер на Apple (AHT) во подоцнежните верзии ова се нарекува Apple Diagnostics (АД). Всушност, процесот е многу сличен и тие едноставно менуваат некои чекори во кои дури ќе имаме можност да видиме лента за напредок или да избереме повторно да го започнеме тестот.

Apple Diagnostics проверува дали има проблеми со хардверот на нашиот Mac, но овој тип на тест не треба да се изведува ако нашата опрема работи добро. Во секој случај, важно е да се каже дека хардверските проблеми обично ги идентификува Apple дури и пред корисниците да ги имаат и лесно е да се најдат активни програми за замена или поправка за нивно решавање.

Како да ја користите Apple Diagnostics

 1. Исклучете ги сите надворешни уреди, освен тастатурата, глувчето, дисплејот, етернет конекцијата и врската со штекерот.
 2. Осигурете се дека вашиот Mac е на тврда, рамна, стабилна и добро проветрена површина и исклучете го Mac.
 3. Вклучете го Mac и веднаш потоа треба да го држиме копчето D како во верзијата за пред јуни 2013 година. Држиме додека не се појави екран каде што можете да го изберете јазикот. Кога ќе го изберете јазикот, Apple Diagnostics ќе прикаже лента за напредок.
 4. Проверката на Mac трае 2 до 3 минути. Ако се најдат грешки, Apple Diagnostics предлага решенија и обезбедува референтни кодови. Запишете ги референтните кодови пред да продолжите.
 5. Изберете една од овие опции:
  • За да го повторите тестот, кликнете на "Испрати го тестот повторно" и притиснете Команда (⌘) -R.
  • За повеќе информации, како што се детали за услугата и опциите за поддршка што ви се достапни, кликнете на „Започнете“ или притиснете Команда-G.
  • За да го рестартирате вашиот Mac, кликнете на Рестартирај или притиснете Р.
  • За да го исклучите, кликнете Затвори или притиснете С.

Ако изберете да добиете повеќе информации, вашиот Mac ќе се подигне од macOS Recovery и ќе прикаже веб-страница на која ќе биде побарано да ја изберете вашата земја или регион. Кликнете на „Согласи се за испраќање“ за да ги доставите серискиот број и кодовите за упатување до Apple. Потоа следете ги упатствата за услуги и поддршка на екранот. Кога ќе завршите, можете да изберете Рестартирај или Затвори од менито на Apple. За овој чекор ви треба Интернет-врска. Ако не сте поврзани на Интернет, ќе се појави страница што ви кажува како да се поврзете.

Информации да се земат предвид

Ако со држење на копчето D за време на стартувањето не започне Apple Diagnostics:

 • Ако користите лозинка за фирмвер, оневозможете ја. Може да го вклучите откако ќе ја користите Apple Diagnostics.
 • Држете ги копчињата Опција-Д при стартување за да се обидете да ја стартувате Apple Diagnostics преку Интернет.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.