Како да ги користите електронските DNI или DNIe на Mac

како се користи dnie на mac Сега пред три години ја обновив мојата лична карта. Ја имав старата верзија, за која мислам дека се сеќавам дека беше голем документ со сина позадина и дека најмалата ми изгледаше нешто „модерна“, кога го видов чипот на новиот ДНИ, помислив: „А за што служи ова ? ». Па, тоа е чипот на DNIe и, како што сите знаете, на пример, со „e“ во „e-mail“, „e“ обично значи „електронски“. Но, за што служи? Како го користите DNIe на Мек?

DNIe е документ што служи за извршување на некои Интернет процедури, на пример Тоа е нешто како да се прават банкарски трансакции преку Интернет, но, логично, со поголеми безбедносни мерки. Во светот на компјутерите каде скоро сите користат Виндоус, да го натерате да работи на Mac можеби не е толку лесно и затоа решивме да го напишеме овој мал водич. Следно, ќе ви кажеме сè што треба да знаете за да го користите DNIe на Mac и да не умрете обидувајќи се.

Пред да започнете со упатството, треба да знаете дека ќе ви треба електронски читач на лични карти за да го завршите целиот процес. Ако сеуште немате, подолу имате избор од најдобрите модели со квалитетни цени за да можете да го користите вашиот електронски проект на вашиот Mac.Ако веќе го имате, ќе започнеме со процесот чекор по чекор.

Каде да го преземете сертификатот за DNIe

како се користи dnie на mac

Пред да направите било каков вид на нова инсталација (се разбира, без ажурирање), вреди да се осигурате дека немаме остаток од можна претходна инсталација. Ако сме сигурни дека никогаш не сме го користеле, можеме да одиме директно на инсталацијата на новите драјвери. Ако не, ние ќе ги отстраниме сите траги со правење на следново:

 1. Го отвораме терминалот. Тоа е во папката Апликации / комунални услуги, од Launchpad во пристаништето или барајќи го од рефлекторот.
 2. Ви го пишуваме dsenableroot за активирање на суперкорисник.
 3. Usе ни ја побара лозинката за нашиот корисник. Ние го воведуваме.
 4. Исто така, ќе ја побара лозинката за root. Го воведуваме оној што го сакаме, но вреди да биде таков што ќе можеме да го запаметиме во случај кога некогаш сакаме да направиме вакви работи повторно.
 5. Одиме во / Библиотека и ја бришеме папката Libpkcs11-dnie
 6. Отвораме терминал и го внесуваме следново:
 7. sudo rm / var / db / потврди / * dni *
 8. Сега ја деактивираме root-сметката со командата dsenableroot –d
 9. Сега кога имаме сè чисто, треба само да одиме ОВАА СТРАНА, преземете ги датотеките и инсталирајте ги.

Како да го користите електронскиот DNI на Mac

Со веќе инсталираната датотека, инсталација едноставна како двоен клик на датотеката .pkg и следење на упатствата (што вклучува вклучување на нашата корисничка лозинка), продолжуваме на конфигурирајте и користете DNIe на Mac. Ние ќе го сториме тоа следејќи ги овие чекори:

 1. Првото нешто што треба да направиме е, ако го немаме инсталирано, одете на Страница Mozilla, преземете и инсталирајте го прелистувачот Firefox. Историски гледано, Safari не се сложувал со многу веб-страници и ова е нешто што се случува и кај овој вид сертификати, тој не работи со стандардниот прелистувач на OS X. Во секој случај, секогаш вреди да се има втор веб-прелистувач, за што може да се случи, а за мене Firefox е втора најдобра опција за mac.
 2. Следниот чекор е да го инсталирате сертификатот во Firefox. За да го направите ова, ќе го отвориме Firefox, ќе го направиме Преференции / напредни / сертификати и кликнуваме Безбедносни уреди. како се користи dnie на mac
 3. Ние кликнуваме на Оптоварување.
 4. Му даваме име на модулот (на пример, модул DNIe PKCS 11).
 5. Ние рачно ја означуваме патеката на модулот што ќе биде следната: Библиотека / Libpkcs11-dnie / lib / libpkcs11-dnie.so
 6. Ние кликнуваме прифати.

како се користи dnie на mac

 1. Да го инсталираме коренскиот сертификат на кој ќе одиме Преференции / Напредно /Сертификати/ Погледнете ги сертификатите / властите.
 2. Избираме Увоз. како се користи dnie на mac
 1. Се движиме до патеката на сертификатот што ќе се најде / Библиотека / Libpkcs11-dnie. Во мојот случај, тоа беше директно во таа папка. Ако го нема, го бараме во папката Сподели во рамките на истата патека.
  како се користи dnie на mac
 2. Ние ги обележуваме трите кутии.
 3. Конечно, кликнуваме на ОК.
  како се користи dnie на mac

Тоа е опционално, но препорачано, Рестартирајте го вашиот компјутер за да не наиде на некаков неочекуван проблем. Откако ќе се рестартира, сè треба да работи без проблеми. Исто така, би било интересно да не го поврзувате читателот DNIe додека не започне Mac.

до проверете дали сè работи правилно, можете да пристапите оваа страница што ни ја обезбедува Националната полиција . Ако страницата не се вчита, нешто што сме го направиле или нешто тргна наопаку. Можеби нема да е вметната картичка, на пример. Најдоброто нешто во овие случаи е да се отстрани и да се стави USB-то на електронскиот читач на DNI, да се провери дали има картичка и да се рестартира. Ако не ја откриеме грешката, можеби е добра идеја да започнеме од почеток, но овој пат ќе бидат потребни сите чекори, вклучително и отстранување на претходните верзии на драјверите и сертификатот.

Запомнете дека сертификатот ќе важи само 30 дена. После тоа време, ќе биде потребно повторно да го преземете и инсталирате сертификатот.

Електронски DNI читач за Mac

Сè што е објаснето погоре, нема да ни помогне ако немаме А. читач на електронски лични карти. На ист начин како што ќе ни треба надворешен читач за да можеме да читаме SD картички на iMac, исто така ќе треба да купиме и електронски читач на лични карти.

Кој читател вреди да се купи? Па, тоа е прашањето од милион долари. Постојат многу опции и многу од нив ќе ни служат совршено, но исто така можеме да најдеме нешто што не вреди на Интернет. Она што обично го правам кога сакам да купам што било е Погледни во Амазон, што за мене е најдобрата онлајн продавница што постои. Покрај тоа, иако е точно дека некои коментари можат да се купат или лажни, Амазон се обидува да спречи овие коментари да се појават на својата веб-страница, па затоа повеќето од прегледите што ги читаме ќе бидат точни.

CoolBox-читач-dnie

Добра опција, што е всушност број 1 продавач на овој вид читачи на Амазон, е Вокстер електронски ДНИ , но леле! Тоа е за Виндоус и Линукс. На CoolBox CRCOOCRE065 Има уште подобар рејтинг и е достапен за Mac.Но, бидете внимателни, секогаш бидете сигурни дека тој е достапен за Mac.

Што Дали веќе знаете како да го користите електронскиот DNI на Mac?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел dijo

  Ви благодарам многу за упатството, многу корисно и лесно за правење

 2.   AmstradUser dijo

  Многу добро направено упатството. Но ... Дали некој користи електронски ДНИ?, Уште еден неуспех во администрацијата.

  1.    Аемедија dijo

   Како може да кажете дека не живеете во странство

 3.   Ангел dijo

  Благодарам, долго време се обидував да го инсталирам и немаше начин. Јас секогаш го имав во прозорците и ми недостасуваше. Секако дека е многу корисно, барем за мене.

 4.   Серхио Мартос Санчез dijo

  Здраво, имам проблем со терминалот, бидејќи тој не ја препознава мојата лозинка за root, претпоставувам дека мора да имам веќе и не се сеќавам. Дали е можно да се знае тоа?
  Благодарам

  1.    Еду dijo

   Тест корен или тор

 5.   Ricardo dijo

  Здраво за мене, инсталерот ми кажува дека се појавил проблем и не е само инсталиран

 6.   Ricardo dijo

  Здраво, јас сум во можност да ја инсталирам програмата, ми дава грешка и инсталацијата не завршува. Има ли идеи?

 7.   Xavier dijo

  Надградив во macOS Sierra и обидот за инсталирање на датотеката .pkg ми дава грешка. Претпоставувам дека ќе треба да почекаме да се ажурира пакетот Сиера?

 8.   rfacal dijo

  И мене ми се случува тоа. Со Сиера, мојот DNIe престана да работи

 9.   rfacal dijo

  Користењето на DNIe со Mac е тортура. Благодарение на упатството објавено во Сојдемац, го постигнав тоа: но мојата радост е во бунарот со новиот ОС Сиера. Од суштинско значење за мојата работа е да го имам дигиталниот потпис, било да е тоа сертификат FNMT или DNIe и обете работи не ми успеваат. Размислувам да купам компјутер со Виндоус (па дури и да го користам Explorer, што очигледно е единственото нешто што FNMT и DNIe добро го препознаваат). После 25 години користејќи само Mac, сметам дека е лош пијалок, и сигурно ќе биде шега на моите колеги резервоари за риби. Може ли некој да има разумни очекувања дека DNIe може да работи на ажуриран Mac? (или сертификатот: исто е: јас скоро го претпочитам. кога беше кастинг беше побрзо)

  1.    маг dijo

   И, зарем не е полесно и поевтино да инсталирате Windows на вашиот Mac и да го користите преку boot camp или да креирате виртуелна машина користејќи VMWare? Како и да е, се согласувам со вас, користењето на DNIe на Mac е тортура, но вината е во бескорисната администрација. Јас го постигнав тоа одамна, но сега требаше повторно да го користам и нема начин. Не знам дали е затоа што ја користам macOS бета-програмата, одете да дознаете. Она со што немав проблеми во минатото е со сертификатот што го преземате од FNMT и го користите преку Firefox, иако тие веќе ве принудуваат да го користите тој прелистувач наместо Safari, што е друг.

 10.   javierfc dijo

  Невозможно со Сиера

 11.   целијамоар dijo

  Нема да ми дозволи да го додадам модулот Библиотека / Libpkcs11-dnie / lib / libpkcs11-dnie.so

 12.   педразајаАнгел dijo

  Не можам да го сторам тоа со Сиера и ми треба. Дали некој можел да го инсталира?

 13.   Естибализа Иварс Миралес dijo

  мора да направите мајстор за да го инсталирате читателот и нема начин да го добиете

 14.   Paco dijo

  Невозможно со Сиера ... нема начин

  1.    Xavier dijo

   Решено! За да го инсталирате пакетот .pkj, мора да имате инсталирано Firefox на Mac, доколку не е инсталиран, дава грешка при инсталирање на .pkj. Откако ќе се инсталира пакетот, ќе се појават чекорите што треба да ги следите за да го конфигурирате Firefox да го користи со електронската идентификација. Се чини дека ова е единствениот прелистувач што работи со DNI на Mac е Firefox

   1.    Susana dijo

    Здраво Хавиер:

    Може ли да наведете каде се појавуваат чекорите што треба да се следат при конфигурирање на Firefox за да може да го користите со DNIe?

    Го симнав Firefox и при инсталирање на датотеката pkg ми прави грешка.

    Ви благодарам многу!
    Susana

 15.   Рамон Мартинез де Веласко dijo

  Здраво, сè е инсталирано и работи правилно, но вие велите: «Запомнете дека сертификатот ќе важи само 30 дена. После тоа време, ќе биде потребно повторно да го преземете и инсталирате сертификатот. Каде е она што треба да се преземе и инсталира повторно? Може ли да ми дадете линк до страницата, а не линк за директно преземање? Ви благодарам многу однапред. Поздрав.

 16.   Рамон Мартинез де Веласко dijo

  @Pablo Aparicio: Може ли да ми одговорите на мојот коментар? Ви благодарам многу однапред. Поздрав

  1.    Јошијан dijo

   Здраво! Може ли некој да ми помогне? Ги следев сите чекори, но кога ќе влезам во вашата веб-страница за социјално осигурување, ми кажува дека нема инсталирано сертификати ...

 17.   фабиола dijo

  Имам грешка кога се обидувам да ја вчитам датотеката со модулот?

  Ви благодарам многу за целата работа

 18.   Дејвид dijo

  Добро попладне, видете дали можете да ми помогнете, кога ќе ја инсталирам датотеката libpkcs11-dnie.so, ми кажува дека „Предупредување, модулот не може да се додаде“. Дали знаете што да направите?

  Ви благодарам многу.

 19.   Isabel dijo

  Го имам истиот проблем како Дејвид, истата порака за грешка кога се обидувам да го вчитам модулот: „Предупредување, модулот не може да се додаде“

 20.   Сиул dijo

  Здраво!! Мислам дека грешката што ја дава PKG е затоа што Firefox не е инсталиран, ми ја даде истата грешка! пробај !!!

 21.   Зурупето dijo

  Го преземам претходниот модул и дозволувам повторно да го срањам, ја чистам инсталацијата и го започнувам целиот процес повторно, но не сум во можност да го прочитам DNIe.

  MacBook Pro со Сиера ОС

 22.   Сиул dijo

  Не знам колку пати сум го инсталирал, избришал и повторно инсталирал, следејќи ги сите чекори. Во OSX HIGH SIERRA, скоро го знам напамет !!!!. но кога ќе се обидам да пристапам до даночната агенција ми дава грешка 403, очајно е. не може да пристапи до Dnie. но на пример кога firefox ќе ме праша за пристап до сертификатите, влегува без проблем. Павле !!!! имате идеја што може да се случи?

  некој знае некаде каде го инсталира (очигледно јас сум пред)

 23.   Жозе dijo

  Ги следев чекорите и не ми одговара, дадов грешка при вчитување на модулот. Решението беше да се најавите со НОВИОТ МОДУЛ PKS # 11. Чекори што треба да се следат: отворете mozilla> параметри> приватност и безбедност> безбедносни уреди> изберете НОВ PKCS @ 11 МОДУЛ> кликнете на ИНИЦИРАATEЕ СЕСИЈА> ќе побара лична карта> прифатете. Потоа мора целосно да ја затворите мозилата> команда + Q и повторно да ја отворите мозилата. Во тој момент тој веќе го препознава модулот и ви овозможува да работите со DNIe.

  1.    Ramon dijo

   Здраво,

   Само ова ми се случува: ми кажува дека не може да го вчита модулот DNIE-PKCS # 11, потоа го преземам (го бришам во рамките на Firefox Preferences) и повторно го вчитувам, но копчето СТАРТ е неактивно.

   Ако го изберам читачот („Генеричка паметна картичка ...“ под модулот DNIE-PKCS # 11) во спецификациите, тогаш ќе стои „Нема присуство“, па заглавувам тука.

   Мојот читател има класична USB-врска, но мојот MacBook Pro со оперативен систем Catalina има најмал приклучок за USB (овален приклучок што не го паметам името), но го препознава читателот (Ewent 1052), бидејќи во »Таму е совршено.

   Друга работа: сертификатот што истекува за еден месец дали е „ac_raiz_dnie.crt“? Дали овој сертификат е преземен кога ќе го инсталирате "libpkcs11-dnie-1.3.1_OSX-10.10_10.11.dmg"? Значи, секој пат кога ќе сакате да го користите DNI-E по некое време, ќе мора да ги исчистите преференциите и повторно да инсталирате сè?

   Appreciateе ја ценам помошта. Не знам дали форумот е сè уште жив. Оставам е-пошта во случај да помине некој и може да ги разјасни моите сомнежи.

   Ви благодариме.

   Рамон Т.
   ramontriba@gmail.com

 24.   Симон dijo

  не постои начин да се најде ова:
  Ние се движиме до патеката на сертификатот што ќе биде во / Библиотека / Libpkcs11-dnie. Во мојот случај, тоа беше директно во таа папка. Ако го нема, го бараме во папката Сподели во рамките на истата патека.

 25.   Мануел Кантели Родригез dijo

  штета е, но but .. еден завршува, враќајќи се на Виндоус за нешто толку потребно во наши денови како што е користењето на ДНИ сертификатот. Никој не сфаќа дека има корисници кои не се програмери и дека сме повеќе навикнати на програма што бара да пополниме некои полиња и дека на крај се инсталира посакуваната програма? Бесконечно било полесно да се инсталира целиот пакет Adobe отколку да се обиде електронската лична карта да работи.
  На крајот, сè што треба да направам е да го замолам мојот син да ми дозволи да го користам неговиот компјутер.

 26.   Мари Круз dijo

  Истата работа ми се случува: Предупредување Модулот не може да се додаде. Користењето на парите во .Мак ми изгледа невозможно.

 27.   Аурелио dijo

  Од инсталирањето на Каталина. Невозможно е да се користи DNIe.

 28.   Manuel dijo

  Надградив на ОС Каталина и морав да инсталирам сè.
  Ви благодариме за упатството

 29.   Исус Г. dijo

  Големо внимание на ова: во врска со FIREFOX, се чини дека од денес (март 2020 година) важи само верзијата FIREFOX 68.
  Подоцнежните не се валидни, бидејќи не содржат суштинска безбедносна опција за правилно инсталирање на сертификатите.

  Ова е означено на страницата FNMT, во системските побарувања за Mac.

 30.   тесен dijo

  Не можам да го инсталирам.
  Добивам две полиња за уредување на довербата наместо три.
  Нема шанса….
  Помош

 31.   могли dijo

  Ви благодарам, ме спасивте!

  1.    Оскар dijo

   Здраво, го направив процесот од почеток, бришејќи ги сите траги од папките како што вели Пабло. Сè работи совршено со Каталина и читач на bit4u DNIe. Самопотпис, ок. Дигитално потпишете PDF-датотеки со Adobe и DNIe, добро.
   Многу благодарам !!

 32.   Churraco @ dijo

  Маршрутата Mozilla Firefox е застарена и овде и на страната на лошото управување на Шпанија

 33.   анонимни dijo

  Не работи на MacOS Big Sur.

 34.   Жозе dijo

  Добро.

  Се обидувам да го инсталирам на Mac со Mojave (има две верзии на полициските страници 1.5.0 и 1.5.1, се обидувам да инсталирам 1.5.1). Се чини дека се инсталира без грешки. На крајот од инсталацијата, се отвора табулаторот Firefox со упатствата наведени во „Како да се користи електронскиот DNI на Mac“.

  Меѓутоа, кога го вчитам модулот и одам да ја најдам патеката во библиотеката за да ги следам чекорите, нема ништо, нема папка „Libpkcs11-dnie“. Затоа, не можам да ги направам чекорите што ми ги кажува Firefox.

  Дали ова му се случило на некој друг, како може да се поправи?

  Друго прашање што може да звучи апсурдно, дали е потребно читателот да биде поврзан со usb за време на процесот на инсталација и DNIe да биде вметнат во читачот? Ова може да има врска со горенаведеното.

  Јас сум многу итно да го поправам ова за да претставам документ и техничката поддршка на полицијата не ми помага.

  Ви благодарам многу

 35.   Алехандра dijo

  Ако имам инсталирано FNMT сертификат, треба ли прво да го избришам? Или не е потребно? Тоа е дека порано имав NIE и имав сертификат FNMT за да направам процедури, но сега го имам DNIe и сакав да го инсталирам ова. јасно е дека технологијата не е моја работа

 36.   Лорена dijo

  ЗДРАВО. Го купив читателот за доверба што го препорачувате во статијата и имам MAC HIGH SIERRA 10.13. очигледно не е поддржано. затоа што кога ќе ја преземам целата карта на картата, таа не го открива читачот да ја започне сесијата.
  Кој читач го препорачувате за оваа верзија на MAC? Ви благодарам

 37.   Ана dijo

  Не ми дозволува да ја преземам програмата, па не можам да направам ништо. Толкувајте дека се работи за вирус или слично. Го пробав од Safari и од Chrome. Невозможно.

 38.   Lola dijo

  Успеав да инсталирам се, потврдив дека работи по инструкциите на полицијата, но кога сакам да го користам на која било друга страница ми дава грешка. Секогаш ми ја бара лозинката (Ве молиме внесете ја лозинката за електронскиот DNI токен PKCS#11.) за која разбирам дека е онаа што ја ставив на DNIe во полициската станица, но не функционира. Дали некој знае што е проблемот?

бул (точно)