Користете кратенка за тастатура за автоматско отворање на папки

ОТВОРУВАЕ НА ПАРКА СО КРАТКА ЗА КЛУЧНИ КЛУЧИ

Претпоследен ден од месецот ноември и се враќаме со уште еден мал трик присутен во OSX Mavericks. Станува збор за управување со автоматското отворање на папки во системот.

Оперативните системи на „Епл“ ако успеале да се пофалат со една работа се оние мали детали кои, не сами по себе алатка, го прават системот полесен и побрз за употреба во секојдневната работа.

Не знам дали сите што нè прочитавте, сфатиле дека кога ќе преместите било која датотека во папка, ако ја чувате датотеката на врвот на предметната папка, таа продолжува да се отвора и ви ја покажува нејзината содржина дека датотеката може да ја испуштите не во самата папка, туку на која било локација во неа. Сето ова без претходно да се движите во структурата на датотеката на папката. Луѓето од Купертино овој гест го нарекуваат „папки со пролетно оптоварување“, што на шпански значи „автоматско отворање папки“.

Факт е дека овој гест е трајно активиран, така што кога и да го сториме тоа, папките ќе се отворат автоматски. Сепак, има корисници кои се заинтересирани за начинот на работа дека овој ефект не е присутен во нивниот систем автоматски, туку во одредено време. Во овој пост ќе ви кажеме како да го деактивирате гестот и како да го користите во одредени прилики без повторно да го активирате трајно за него.

Преференции за отворање на папки

Ако сте еден од корисниците што ја деактивираат оваа одлика, само одете на Преференции на пронаоѓачот на горната лента на Пронаоѓач и откажете ја последната опција „Папки и прозорци со автоматско отворање“. Од тој момент, ако сакате да користите спорадично карактеристиката е доволна што го комбинирате движењето на датотеката преку папката со двапати притискање на лентата за празно место (кратенка на тастатурата) така што папката се отвора за да продолжите со прелистување во неа.

Повеќе информации - Корелативни имиња кога копирате папки во OSX Mavericks


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.