Користете кратенки на тастатурата за да ги отворите вашите апликации

комбинација-тастатура-апликација-0

Во овој пост ќе ви понудиме уште една опција да ги отворите оние апликации што постојано ги користите и кои сте ги лоцирале на многу специфични места за да ги имате при рака брзо како може да биде пристаништето или фактот на користење на Spotlight за пребарување по нив, сепак овој метод може да биде комплементарен и не бара да ја кревате раката од тастатурата.

Како што направивме во други прилики, ние ќе го користиме таканаречениот „пригоден“ Автомат за да создадеме услуга што ќе ни даде можност да ја конфигурираме комбинацијата на тастатурата според нашиот вкус. Можеби апликации за инспекција и одржување Систем, како што е монитор за активност или алатка за диск, може да биде една од најдобрите опции што се поврзани со овој вид комбинација на тастатура.

Првото нешто ќе биде да го отвориме автоматскиот лоциран во нашата папка Апликации и да креираме нова услуга каде што прво ќе наведеме дека услугата ја прима „Без влезни податоци“ во „Било каква апликација“ а за возврат ќе ја бараме Акцијата на «Стартувај апликација» што ќе ја повлечеме до работниот тек.

комбинација-тастатура-апликација-1

Со ова можеме да ја зачуваме услугата и веднаш да одиме во системските преференции во менито  и во делот од Тастатура> Брзи функции Beе можеме да ја видиме услугата што ќе ја поврземе со комбинацијата на тастатура што е најудобна за нас и која не ја користи никој друг. Особено, на пример, на Мониторот за активност може да се додели комбинација од Alt-Command-тилда како препорака бидејќи е во близина на копчето «esc» што би се користело за присилно излегување на програмите со истата комбинација.

комбинација-тастатура-апликација-2

На овој начин ќе имаме повеќе опции за пристап до оваа програма или алатката Диск како и секоја друга програма вообичаена употреба од наша страна.

Повеќе информации - Поефикасно изменете ја големината на прозорците во OS X


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.