Користете Mail Drop во OS X за да испратите големи датотеки преку која било сметка по е-пошта

пошта

Една од новите карактеристики што Apple ја вклучи во новиот OS X Yosemite е можноста за приложување големи датотеки на е-пошта. Оваа одлика не беше многу популарна и можеби досега не сте знаеле за нејзиното постоење. Тоа е нова алатка што тие ја повикаа Попуштај пошта и го користи облакот на Apple за да дејствува како мост помеѓу испраќачот на големата датотека и приемникот.

Mail Drop ја користи iCloud.com за да биде домаќин на големата датотека што сакаме да ја испратиме и примачот подоцна може да ја преземе од наведениот облак. Процесот за приемникот е целосно скриенПод ова мислиме дека примателот ја прима поштата на нормален начин и кога ќе кликне на врската, датотеката се презема од облакот на Apple на неговиот компјутер.

Со Mail Drop, Купертино сака да даде пресврт во апликацијата Mail во новиот OS X Yosemite. Факт е дека не само што ќе можеме да ја користиме функцијата Mail Drop во нашата сметка за е-пошта на Apple, ова е сметка @ icloud.com, но исто така можеме да искористете го на сметки како што се Google или Hotmail ако правилно го активираме како што ќе објасниме во овој напис.

За да испратиме големи датотеки преку Mail Drop во секоја од сметките што сме ги регистрирале во апликацијата Mail, ќе мора да ги следиме следниве чекори:

 • Ја отвораме апликацијата Mail и одиме во горната лента со мени за да влеземе Пошта> Преференции.

лента-мени-пошта

 • Во рамките на прозорецот што се појавува, одиме на јазичето Сметки и внатре во неа до јазичето Напредно.

преференции за osx-пошта

 • Сега мора да се осигураме дека е активирана опцијата за испраќање големи датотеки користејќи Mail Drop.

Од тој момент, секој пат кога ќе одите да испратите голема датотека преку е-пошта, таа ќе биде поставена на облакот iCloud и примателот ќе може да ја преземе од тоа место кога ќе кликне на врската што стигнува до нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фернандо dijo

  Сакав да дадам коментар за тоа како можам да активирам пошта на мојот Mac, имам gmail сметка, но не сакам да се појавуваат сите пораки, туку само последните, има ли можност во mac да го стори тоа?