Како да го користите тестот за хардвер на Apple на Mac продаден до јуни 2013 година

Прво на сите, ќе кажеме дека е овој тест за хардвер на Apple, исто така наречен, AHT, вклучува збир на дијагностика што го тестира хардверот на Mac да видам дали сè работи како што треба и за ова е најдобро да се изврши овој тест што го нуди самиот Apple.

Треба да разјасниме пред да започнеме со процесот дека овој метод е да најдеме можен хардверски проблем на нашиот Mac важи само за опрема купена пред јуни 2013 година. За останатите компјутери купени по овој датум, AHT ќе го имаме во друго упатство што ќе го објавиме во понеделник.

По можното откривање на проблем на Mac што е поврзан со хардверот на компјутерот, со извршување на овој едноставен тест можеме да утврдиме која компонента го предизвикува. Па, да ги видиме чекорите што треба да ги следиме за да го извршиме овој тест.

Како да користите тест за хардвер на Apple

 1. Discе ги исклучиме сите надворешни уреди, освен тастатурата, глувчето, екранот, етернет конекцијата и врската со штекерот. Тестот за хардвер на Apple може да покаже порака за грешка ако не ги исклучите сите други уреди, затоа не заборавајте за тоа.
 2. Проверете дали вашиот Mac е на цврста, рамна и стабилна работна површина.
 3. Ја исклучуваме опремата и можеме да го започнеме тестот.
 4. Вклучете го вашиот Mac и држете го копчето D на тастатурата. Држете го копчето D додека не се појави иконата Тест за хардвер на Apple:
 5. Ние ќе го избереме јазикот и ќе кликнеме на десната стрелка. Ако не користите глувче или тастатура, можете да ги користите стрелките горе и долу за да го изберете јазикот и потоа да го притиснете копчето Врати.
 6. За да започнете со тестирање, кликнете на копчето Тест или притиснете го копчето Т или копчето Врати. Можете исто така да изберете Изведете продолжено тестирање пред да започнете со тестирање. Ова ќе изврши потемелен тест за кој ќе биде потребно подолго време.
 7. Кога тестот е завршен, прегледајте ги резултатите во долниот десен дел од прозорецот.
 8. За да излезете од Тест за хардвер на Apple, кликнете на Рестартирај или Исклучи на дното на прозорецот.

Други детали што треба да се земат предвид

 • Некои компјутери Mac кои се испорачуваат со OS X Lion v10.7 или понова верзија, ќе се подигнат од Тест за хардвер на Apple преку Интернет, ако копија од дискот не се најде на почетниот диск или ако ги држите копчињата Опција-Д за време на стартувањето. Потребна е Интернет врска преку Етернет или Wi-Fi.
 • Ако користите OS X Lion v10.7 или порано и не можете да стартувате AHT, проверете дали имате инсталационен диск за OS X наречен „Диск за инсталирање на апликации 2“. Вметнете го во внатрешниот оптички уред или надворешен SuperDrive пред да ги следите горенаведените чекори. Ако користите MacBook Air (крајот на 2010 година), поврзете го MacBook Air Software Преинсталирајте го уредот за пенкало на USB-портата.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел Пароди dijo

  Проверете го насловот на белешката, бидејќи се чини дека се однесува само на Mac-овите од 2013 година. Имам MBP од средината на 2012 година и едвај ја читам заради погрешен наслов.
  Благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Прегледано и благодарам за влезот Даниел!

   Со почит