Кратенки за тастатура за апликацијата macOS Apple Books

Епл книги

Две недели се пред завршување откако започна задолжителното затворање во кое ги правиме сите Шпанци, покрај другите европски земји. Во текот на овие денови, повеќе од веројатно е дека најдовме време што ни требаше да читаат книги, да гледаат филмови, да играат игри ...

Ако активноста што сте ја добиле е поврзани со читање, и сте навикнале да користите Apple Books на дневна основа, веројатно сакате да ги знаете кратенките на тастатурата што ги имаме достапни преку мајчината апликација macOS, некои кратенки на тастатурата што ќе ни овозможат длабоко да ја знаеме оваа апликација.

Главен прозорец на книги

 • Отворете ја вашата библиотека: Команда + Л
 • Додадете колекција во вашата библиотека: Команда + Н
 • Додадете книги во вашата библиотека: Shift + Command + O (голема буква O)
 • Отворете ја библиотеката: Shift + Command + B
 • Отворете ја продавницата за аудио книги: Shift + Command + A

Кратенки за тастатура за читање книга

 • Прикажете ја содржината: Команда + Т
 • Покажете ги сликичките за книги: Shift + Command + T
 • Покажете го поичникот: Команда + 6
 • Покажете ги вашите белешки на маргините: Команда + 3
 • Покажете ги сите белешки и нагласи: Команда + 4
 • Покажете картички за учење: Команда + 5
 • Погледнете една страница одеднаш: Команда + 1
 • Погледнете две страници одеднаш: Команда + 2
 • Погледнете книга во нејзината вистинска големина: Команда + 0 (нула)
 • Зумирање: Команда + знак плус
 • Одумирање: Команда + Цртичка
 • Внесете приказ на цел екран: Контрола + Команда + F

Кратенки за тастатура додека читате книга

 • Обележете ја вашата тековна страница: Команда + Д
 • Одете на следната страница, слика, повик или прашање: Десна стрелка или Долна стрелка
 • Одете на претходната страница, слика, повик или прашање: Лева стрелка или Стрелка нагоре
 • Одете во следното поглавје: Shift + Команда + Десна стрелка
 • Одете во претходното поглавје: Shift + Команда + Лева стрелка
 • Вратете се на претходното место: Команда + [(лева заграда)
 • Одете напред до вашето оригинално место: Команда +] (десна заграда)
 • Отворете го полето за пребарување: Команда + F

Гестови на патеката за користење MacOS Книги

 • Одете на следната или претходната страница: Повлечете лево или десно
 • Одете на следната или претходната слика во галеријата: Поставете лево или десно над галеријата
 • Проширете ја одликата: Оставете над интерактивните медиуми и изклинвам за да се отвори.
 • Отворете графичка содржина: Изклинвам затворен во книга.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.