Кратенки за тастатура за прелистувачи Chrome и Edge на Mac

Кратенки за тастатура Chrome и Edge

Кратенките на тастатурата се неопходни ако користите апликација многу често, особено ако работите од А. MacBook без глувче. Многу попрактично е да притиснете неколку копчиња отколку со тастатурата да се движите низ менијата и подменијата за да ја пронајдете саканата функција.

Следно, ќе ги наведеме кратенките на тастатурата на прелистувачот Гугл хром што, iousубопитно, работи и за прелистувачот Microsoft Edge, бидејќи се заснова на истиот систем на хром.

Многу корисници на Mac го користат прелистувачот Google Chrome како стандарден, или како приклучок за родниот прелистувач Apple Safari. Јас го користев асистивно до пред еден месец. Претпочитав прелистување со Chrome отколку Safari од неколку причини. Основното е автоматски превод на други јазици, многу подобар Google Translate од оној што го нуди Translate за Safari, на пример.

Друга причина е некомпатибилноста на Safari со одредени платформи на стриминг видеоили погодност за користење на некои апликации на Google ако веќе сте најавени во прелистувачот Chrome.

Но, за еден месец конечната верзија на Мајкрософт Еџ, Престанав да го користам Chrome. Работи многу добро, многу е полесен кога станува збор за трошење ресурси и можете да ги користите сите додатоци што ви ги нуди платформата Chrome, вклучувајќи го и нејзиниот моќен преведувач.

Но, да дојдеме до поентата и да ги видиме сите кратенки на тастатурата што ги нудат овие два прелистувачи засновани на иста платформа. Хром, Google Chrome и Microsoft Edge:

Ventanas

 • Отворете нов прозорец: Команда + N
 • Отворете нов прозорец за инкогнито: Команда + Shift + N
 • Внесете / Излезете на цел екран: Команда + контрола + F
 • Минимизирајте го прозорецот: Команда + М
 • Скријте го прозорецот: Команда + H
 • Затворете го прозорецот: Команда + Shift + W
 • Излезете од апликацијата: Команда + П

Табови

 • Отворете ново јазиче: Команда + Т
 • Изберете јазиче од 1 до 8: Команда + 1, команда + 2, итн.
 • Изберете го последното јазиче: Команда + 9
 • Повторно отворете ги претходно затворените јазичиња по истиот редослед кога беа затворени: Команда + Shift + T
 • Отворете ја претходната страница од вашата историја во тековниот таб: Команда + [(лева заграда или лева стрелка на курсорот)
 • Отворете ја следната страница од вашата историја во тековниот таб: Команда +] (десна заграда или десна стрелка на курсорот)
 • Преместете се на следното отворено јазиче: Команда + опција + десна стрелка
 • Префрлете се на претходното отворено јазиче: Команда + опција + лева стрелка
 • Затворете го јазичето: Команда + W

страници

 • Вчитајте и игнорирајте ја кешот: Команда + Shift + R
 • Зумирање: Команда + знак плус (+)
 • Одумирање: Команда + Цртичка (-)
 • Ресетирање на зумирање: Команда + 0
 • Движете се надолу по екранот: Space bar
 • Подигнете го екранот: Shift + Spacebar
 • Зачувај страница: Команда + С.
 • Зачувајте ја страницата како обележувач: Команда + Д
 • Зачувајте ги отворените јазичиња во нова папка со обележувачи: Команда + Shift + D
 • Печатење на страницата: Команда + П

Адреса лента

 • Одете во лентата за адреси: Команда + L
 • Поместете го курсорот во лентата за адреси: Контрола + F5
 • Пребарување со стандардниот пребарувач: напишете го терминот за пребарување + враќање
 • Пребарувајте со друг пребарувач: Пребарувач + Таб
 • Отворете веб-страница во табулаторот за позадина: Веб-адреса + враќање
 • Пополнете www и .com во лентата за адреси на тековниот таб: Контрола + поврати
 • Комплетирајте ги www и .com во лентата за адреси на нов таб: Контрола + смена + враќање

Обележувачи, историја и алатки

 • Прикажи / Скриј ја лентата за обележувачи: Команда + Shift + B
 • Отворете го менаџерот за обележувачи: Команда + опција + Б
 • Отворете ја историјата: Команда + Y
 • Отворете ги поставките: Команда + запирка (,)
 • Отворете ја страницата за преземање: Команда + Shift + J
 • Отвори алатки за развој: Команда + опција + Ј
 • Отворете јасни опции за податоци: Команда + смена + бришење

се надевам ова долг список на кратенки да ви помогнеме со карактеристиките што ги користите најчесто. Многумина исто така можат да бидат корисни ако ги користите овие два прелистувачи во околина на Виндоус, со некои мали варијации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.