Создадете мрежни локации со различни поставки

Локации на мрежата

Дебитирам на soydeMac со еден од првите проблеми што ги имав при издавањето на МБП ... Нашиот Mac има интересен менаџер на мрежа што мора да знаеме да го прилагодиме на нашите потреби. Карактеристики интересни како и можност за создавање ад-хок Wi-Fi мрежи за поврзување на други уреди со нашиот Mac преку внатрешна мрежа.

Willе се фокусираме на мрежни локации што ќе ни овозможат прилагодете ги мрежните конфигурации според „локацијата“ во која се наоѓаме. Јас го ставам во наводници, бидејќи бидејќи нема GPS чип, Mac го лоцира преку мрежата, така што ќе треба рачно да ги менуваме локациите. Но, сепак е доста интересна карактеристика и тоа вие ќе заштедите инсталирање апликации од трети страни. Ајде да видиме како да конфигурираме мрежни локации!

Системски преференции, наш голем пријател.

Првото нешто, како и скоро поголемиот дел од времето, ќе мора да ја внесеме апликацијата Преференци на системот (Ние секогаш ќе имаме други методи, но ќе го следиме овој за да можете да ја видите вистинската локација на конфигурациите што ги правиме) каде што ќе се фокусираме на иконата на Црвена.

Во мрежа (исто така достапно со кликнување на горната икона на мрежата Wi-Fi) можеме да ја активираме нашата мрежа Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth или Firewire; Да речеме дека е центар за контрола на поврзаноста на нашиот Mac.

Локации на мрежата

Откако ќе се најдеме во Конфигурација на мрежа, на врвот ќе видиме мени наречено Локација во која ќе видиме дека е активирана опцијата „Автоматско“. Ова е едно стандардна локација на Mac што користи DHCP сервери автоматски да доделуваме IP-адреси на нашиот Mac, односно со оваа конфигурација секогаш ќе се поврзувате автоматски со мрежата (сè додека вашиот рутер или рутер го активира DHCP-серверот).

Проблемот доаѓа кога имате треба да дефинирате фиксна IP (на пример) бидејќи рутерот на кој се поврзувате, од безбедносни причини или кој било друг, не ви доделува еден. Потоа ќе дадеме (фаќање што го води постот) Уредете ги локациите...

Потоа А. екран на кој ќе ги видиме локациите што ги имаме (по дифолт ќе се појави само Автоматско), ако дадеме '+' можеме да создадеме нова. Во мојот случај, јас ја креирав локацијата Home, бидејќи доделувам IP-адреси на секој уред одделно. Ако кликнете на која било од локациите, можете да ги преименувате (вклучително и т.н. „Автоматско“). Тогаш ќе ги прифатиме промените.

Локации на мрежата

Сега ја менуваме локацијата во горното мени на мрежните поставки, сите промени што ќе ги направиме ќе се рефлектираат само на таа локацијаОдносно, ако дефинирам различни параметри во „Дома“, тие ќе бидат ефективни само кога таа локација е избрана во менито „Мрежа“.

За да ги дефинираме параметрите на секоја локација, ќе дадеме Напредно во Wi-Fi, Ethernet или која било од различните можности што ги имаме на нашиот Mac. willе го добиеме следново екран каде што можеме да ги напишеме параметрите на нашиот рутер или што ни обезбедува нашиот оператор.

4

Менито со јаболка, заборавеното мени ...

Рековме дека за да ја смениме локацијата, ќе го сториме тоа од мрежната конфигурација, но можеме да го направиме и од јаболко мени бидејќи има повеќе од една локација ќе ни покаже на опција „Локација“ во рамките на ова мени, нешто што ќе ги олесни промените.

5

Промени во локацијата што ќе ви помогнат да ги дефинирате параметрите одделно и да ви заштедат досадни процеси на конфигурирање на мрежа секогаш кога ќе се поврземе со неа. Во мојот случај, како што коментирав, Јас користам фиксна IP-конфигурација дома, ако не ги користев локациите, ќе мораше да ги избришем параметрите кога го користев мојот Mac надвор од дома, а кога ќе се вратам ќе требаше да конфигурирам сè ...

И ова се сите чекори што ќе треба да ги направите за да можете да ги промените локациите, а со тоа и вашите мрежни параметри. Се надевам дека ви е корисно и ќе продолжите да откривате со вас и другите заборавени функционалности на нашите Mac.

Повеќе информации - Создадете и изградете ад-хок Wi-Fi мрежа на Mac без компликации


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.