Тие создаваат 3D модел на Apple Car од патентите на Apple

Јаболко автомобил

Ванарама е добро позната британска компанија за изнајмување автомобили. И за публицитет, тој зеде неколку автомобилски инженери и им наложи да дизајнираат автомобил врз основа на патентите што Apple ги додели за својот Apple Car.

И а 3Д модел многу футуристички, но особено, мислам дека е грдо во носот. Се надевам дека дизајнерите од Купертино имаат подобар вкус и размислуваат за други дизајнерски линии, многу повеќе во склад со филозофијата на компанијата.

Тим од автомобилски експерти дизајнираа импресивен и футуристички интерактивен 3Д модел на иднината за лизинг фирмата Vanarama. Јаболко автомобил, врз основа на официјални патенти на Apple. Концептот го прикажува и надворешниот и внатрешниот дизајн на автомобилот. Тука можете да го видите детално.

Модел базиран на патенти на Apple

Тридимензионалниот модел е дизајниран со помош на корисни белешки пронајдени во различни патенти од Јаболко. Вежба која може да биде блиска до вистинскиот дизајн што Apple може да го складира во своите компјутери Apple Car.

Моделот на Ванарама Целосно е 3D, овозможувајќи ви да го ротирате автомобилот за 360 степени за да ги видите предните, страничните и задниот дел. Првото нешто што го забележувате е дизајнот без столб на стаклената покривка која ги вклучува прозорците, подвижниот покрив и ветробранското стакло. Овој конкретен патент, US10384519B1, покажува дека Apple измислил начин да изгради автомобил без потреба шасијата да се протега покрај вратите, делејќи различни стакла.

Надворешноста на автомобилот користи и адаптивни врати според патентот US10384519B1. Можете да го видите дизајнот на Apple, како мрежестиот стил на решетка Мек Про напред, мазна бела шасија и рачки на вратите што се извлекуваат.

Внатре, Ванарама моделираше голем екран на допир континуирано ширење низ целата контролна табла. Патентот US20200214148A1 ќе му овозможи на Apple да интегрира ултра широк екран без споеви. Искористени се неколку патенти за да се замисли целосно приспособливи информации и контролен панел, како и специјална верзија на Siri која делува како интелигентен асистент за возење.

За мојот вкус, целокупниот дизајн на автомобилот остава многу да се посака. Но, сè уште е љубопитно да се види каков би можел да биде идниот Apple Car повеќе или помалку, ако некогаш го видиме Реалност, а не на екраните на нашите уреди како едноставни 3D модели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)