Одлични апликации за работа од дома со Mac

Нови вести во врска со „Епл“ и „Коронавирус“

Ние сме во карантин. Целата Шпанија и голем дел од светот во моментов се соочуваат со здравствена криза генерирана од Коронавирус. Една од мерките спроведени на работното место се флексибилни часови и под услов да можете да работите од дома. Тука ви оставаме неколку апликации, така што сè оди на свила.

Патем. Сакаме да им се заблагодариме на сите оние работници кои не можат да продолжат да ги извршуваат своите задачи од дома и мора редовно да одат на своето работно место. Здравје, итни случаи, камионџии, мажи за испорака ...На сите ВИ БЛАГОДАРАМ!

Ме испратија дома на работа. Имам Mac. Кои се некои од апликациите што можам да ги користам?

Интернет состаноци

iMessage и FaceTime

Можеме да ги користиме сопствените апликации на Apple, како што се iMessage и FaceTime од нашиот Mac. Можеме да комуницираме, или лично или во групи, до 32 лица и секогаш можеме да споделуваме која било датотека. Имајте на ум дека има и енкрипција од крај до крај, така што комуникациите се безбедни.

Гасена

Ако сакаме да одиме чекор подалеку, можеме да го користиме Slack за да работиме од далечина. Исто така, дозволува групни повици и можност за споделување датотеки. Велиме дека можеме да одиме еден чекор понатаму, бидејќи тоа е единствена апликација што ги обединува претходните две. Можеме да спомнеме и соговорник во пораките и само тој ќе ја добие пораката.

Недостаток за работната површина (врска со AppStore)
Слаба за работната површинаслободен

Слак е апликација за работа од дома

Треба да споделувам големи и тешки датотеки и од iMessage или Slack, не може.

Dropbox, icloud

Повеќето од нас знаат како е да се работи со Dropbox. Иако има своја апликација за мобилни системи, тоа е многу подобро од Mac. Може да се споделуваат големи датотеки и на корисниците исто така да им се даваат дозволи за уредување што сметаме дека се соодветни. Секој формат и големина може да се споделат. Се разбира, мора да имате предвид дека бесплатната сметка има максимален капацитет од 5 GB.

iCloud е исто така доста практичен кога станува збор за споделување датотеки од кој било формат и големина. Исто така е ограничен во својата бесплатна верзија, но за возврат добиваме систем за криптирање на вашата содржина.

Заедничко управување со проекти

Трело, Асана, меѓу другите

За да можеме да управуваме со задачите меѓу сите луѓе кои треба да работат од дома, наоѓаме мноштво апликации или веб-страници. Ги избравме овие двајца, бидејќи изгледаат многу интуитивни и едноставни.

Trello има своја апликација за Mac, но може да пристапите и преку Интернет. Таа се заснова на панели каде што задачите можат да бидат доделени на секоја личност поединечно или во групи. Можеме да ставиме белешки, врски, слики и истекување на задачите. Тоа е прилично разноврсна и веднаш се фаќате за тоа.

На Асана се пристапува преку мрежата. Слично како Трело, една од карактеристиките што ја има е тоа што може да се интегрира во услуги на трети страни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.