Safari Technology Preview 126 објавен со вестите за macOS Monterey

Преглед на Safari

Смешно е она што го прави Apple со својот веб прелистувач Safari. Има бета апликација паралелна со официјалната, која можете да ја преземете без да бидете развивач и да ја користите, со новостите што ќе следуваат во следната официјална верзија. Неговото име е Преглед на технологија за Safari.

Само што го објави верзија 126, која ги вклучува вестите што ќе ги видиме во Safari на macOS Монтереј. Значи, оваа верзија ќе биде интересна за преземање и обидување, без сомнение.

Apple објави пред само еден час ново ажурирање за Safari Technology Preview, експерименталниот прелистувач што Apple го претстави за прв пат во март 2016 година. Apple го дизајнираше овој „преглед“ на својот веб прелистувач така што секој корисник може да ги тестира карактеристиките што може да се воведат во иднина верзии на сафари.

Тековната верзија на Safari Technology Preview е 126. Таа се заснова на новото ажурирање на Сафари 15 вклучен во macOS Монтереј, и како таков вклучува неколку карактеристики на Safari 15. Постои нова оптимизирана лента со јазичиња со поддршка за групи на јазичиња за нивно организирање, заедно со подобрена поддршка за веб-екстензии на Safari.

Вклучува "Текст во живо«, Што им овозможува на корисниците да избираат и да комуницираат со текст на слики на Интернет, но им е потребен инсталиран MacOS Monterey beta и Mac M1. Исто така, постои поддршка на Лепливи белешки за додавање врски и нагласи за да се потсетите на важни информации и идеи.

Другите ажурирања вклучуваат WebGL 2 и нови карактеристики на HTML, CSS и JavaScript. Новото ажурирање на Safari Technology Preview е достапно и за macOS Big Sur и за macOS Монтереј, сега во бета фаза.

Ажурирањето на Safari Technology Preview е достапно преку механизмот за ажурирање на софтверот во System Preferences за секој што претходно го преземал прелистувачот. Белешките за целосно ослободување за ажурирањето се достапни на сајт од Safari Technology Preview.

Целта на Apple со Safari Technology Preview е да собере повратни информации од програмерите и корисниците за процесот на развој на прелистувачот. Safari Technology Preview може да работи заедно со постојниот прелистувач Safari и, иако е дизајниран за програмери, не бара сметка на инвеститорот за да ја преземете. Добра идеја, навистина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.