Список на Mac и iPad компатибилни со Universal Control

Контрола на Универзална

Овој понеделник Apple конечно објави за сите корисници едно од најочекуваните ажурирања во последно време за Mac: macOS Monterey 12.3. И велам очекувано, бидејќи тоа ажурирање конечно го вклучува Контрола на Универзална што компанијата ни го покажа минатата година, а тоа не беше во функција до оваа недела.

Значи, ако имате iPad, ажурирајте го со вашиот Mac на iPadOS 15.4 за да можете истовремено да ја споделувате истата тастатура, глушец и подлога за трепкање на вашиот Mac и iPad. Ајде да видиме што се уредите компатибилен со оваа нова функција.

Во јуни минатата година, на WWDC 2021, Крег Федериги и неговиот тим ни покажаа многу интересна нова функција, Универзална контрола. Оваа функција ви овозможува истовремено да ги споделувате тастатурата, глувчето и подлогата на вашиот Mac на вашиот iPad. Чудо.

Но, проблемот е што моравме да чекаме речиси една година за сите корисници да уживаат во Универзалната контрола. Од овој понеделник, благодарение на ажурирањата објавени од Apple на macOS Монтереј 12.3 y iPadOS 15.4, сега можеме да ги споделуваме овие влезни додатоци помеѓу нашиот Mac и iPad во исто време.

Но, само најновите Mac и iPad поддржуваат универзална контрола. Тие се фрлените 2016 наваму. Ајде да ја видиме целосната листа.

Mac компјутери кои се компатибилни со Universal Control

 • MacBook Pro (2016 и понови модели)
 • MacBook (2016 и понови модели)
 • MacBook Air (2018 и понови модели)
 • iMac (2017 и понови модели)
 • iMac (5K Retina 27-инчи, крајот на 2015 г.)
 • iMac Pro
 • Mac mini (2018 и подоцна)
 • Mac Pro (2019)

Интересно, Apple не ги наведува MacStudio. Веројатно списокот датира од лансирањето на новиот Mac и ќе биде ажуриран наскоро.

iPad компатибилни со Универзална контрола

 • iPad Pro
 • iPad Air (трета генерација и понови модели)
 • iPad (6-та генерација и подоцнежните модели)
 • iPad mini (5-та генерација и подоцнежните модели)

Барања за правилно функционирање на Универзалната контрола

Ако вашите два уреди се на претходните списоци, имате среќа и ќе можете да ја користите универзалната контрола, земајќи ги предвид низа услови. Прво ќе треба да бидете сигурни дека и вашиот Mac и iPad се најавени на iCloud со истиот Apple ID. Уредите мора да бидат помалку од 10 метри едни со други. Исто така, Handoff треба да се активира.

Исто така, важно е да се забележи дека Control Universal не поддржува Управувани Apple ID. Тие се оние кои вообичаено се користат во образовните услови, како што се училиштата и универзитетите.

Додека користите Универзална контрола, iPad не може да ја сподели вашата мобилна врска и Mac не смее да ја споделува својата интернет конекција. Се разбира, двата уреди мора да се ажурираат на macOS Monterey 12.3, како и iPadOS 15.4.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.