Личната точка за пристап од iPhone до Mac не успева

Сигурно некои од вас ја користат оваа опција лична пристапна точка (Интернет споделување) од iPhone до Mac или iPad за работа, гледање филмови или едноставно снабдување компјутери од Интернет. Па, се чини дека оваа функција би пропаднала во некои случаи и Apple веќе работи на неговото можно решение во следната верзија на iOS. Да, проблемот е iOS и го прави нашиот iPhone што работи како мал „рутер“ за други уреди автоматски да се исклучуваат, не оди со очекуваната брзина на конекција или дури и овие не се поврзуваат автоматски.

Претходната верзија на iOS го олеснуваше поврзувањето со нашите уреди и е дека откако iPhone ќе се поврзе за прв пат со Mac или iPad, ова при активирање на функцијата за лична точка за пристап се поврзува само, нема потреба повторно да ја внесувате лозинката кога ја имаме истата сметка iCloud и така натаму. Но, се чини дека ова би пропаднало повеќе од очекуваното кај некои корисници и затоа во моментот единственото решение што постои пред доаѓањето на новата верзија на iOS е директно рестартирање на iPhone.

Во мојот случај, можам да кажам дека функцијата во моментов работи правилно, но се чини дека тоа не е случај во сите случаи, така што Apple работи на тоа, така што следната верзија на системот ги решава проблемите на корисниците. Наскоро ќе ги имаме на располагање новите официјални верзии со решение за ова и другите грешки, минатата недела Објавени ГМ верзии (Златен мајстор), прашање на време е кога ќе пристигне решението за проблемот што некои корисници го забележуваат во опцијата за лична пристапна точка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.