MacOS Catalina би вклучувала верзии прилагодени на Project Catalyst на iMessage и Кратенки

macOS Catalina

На последниот WWDC 2019, од Apple не запознаа со macOS Catalina, новата верзија на оперативниот систем Mac што ќе пристигне оваа година. Со себе носи мноштво интересни новости, а меѓу нив е и „Проект катализатор“, нова идеја за која веќе ви кажавмеи што е наменет да дозволи употреба на апликации за iPad на Mac.

Сепак, вистината е дека иако знаевме дека ќе биде отворено за програмерите, Не знаевме дека сопствените апликации на macOS исто така ќе бидат прилагодени на Проектот катализатор, но по разгледувањето на бета апликациите, некои програмери ценеа дека е можно да видиме адаптации на, барем, примена на пораки и кратенки.

Пораките и кратенките ќе бидат прилагодени на Проектот катализатор

Како што можевме да знаеме, очигледно некои програмери како Стив Тротон-Смит можеа да видат како од Apple со новата апликација за пораки присутна во macOS Каталина, тие ќе се обидат да го адаптираат UIKit, што во основа би значело дека би било многу слично на она што е присутно во iPadOS во однос на развојот, иако е точно дека нема да биде толку слично во однос на дизајнот.

Сега, она што треба да го земеме предвид е дека апликацијата како таква ќе биде слична на онаа што моментално ја имаме во macOS Mojave, иако е точно дека треба да вклучи некои детали веќе присутни во другите оперативни системи, како што се ефектите, присутен веќе подолго време во iOS.


Поврзана статија:
Проект катализатор, користете апликации за iPad на вашиот Mac

Од друга страна, на неговиот блог, ние исто така можеме да цениме како успеа да ја прилагоди апликацијата Кратенки или кратенки од iOS на macOS, нешто што несомнено би било голема предност ако веќе креираните кратенки во другите системи работеа со Mac, и тоа ќе овозможи извршување на задачи многу помоќни и покорисни од сегашните. Иако на ист начин, мора да земеме предвид и дека во моментов сето ова е само гласина, така сè уште би било доволно да се тестира и потврди ова да стане случај со macOS Каталина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.