Втора бета верзија на macOS 10.15.5 со интересни новости

Случаи 16 "MacBook Pro Обвивки

Втората бета верзија на macOS 10.15.5 сега е достапна за преземање и само за програмери; Ако сакате да го преземете за видете што носат новоститеМора да бидете запишани во програмата за развивачи на Apple и можете да пристапите до овој софтвер од страницата што компанијата ја овозможи за оваа задача. Иако е повеќе од веројатно дека сте добиле известување за ажурирање.

Втората бета верзија на macOS 10.15.5 сега е достапна со нова опција за управување со батерии.

Еден ден по лансирањето на втори бета-верзии за Apple TV и за Apple Watch, истата бета верзија е отклучена за компјутерите.

Во оваа втора бета верзија на софтверот, пронајдена е важна новина. macOS 10.15.5 вклучува режим што ќе ја натера батеријата на компјутерите да го продолжи нивниот век на траење и исто така да трае подолго во активност.

Функцијата се нарекува Менаџмент на здравјето на батеријата. Makeе направи јони на литиум што ги сочинуваат батериите во Mac (а исто така и во iPhone и други преносни уреди) да работат што е можно подобро.

Оваа нова опција вклучена во macOS 10.15.5 ќе ја анализира температурата и историјата на полнење на батеријата на лаптопот. На овој начин, подоцна може да се направат прилагодувања, така што батеријата не се полни до крај, со што се зачувува целокупно траење на батеријата.

Менаџмент на здравјето на батеријата е овозможено по дифолт. Се разбира, корисникот може рачно да го деактивира кога смета дека е соодветно. Режимот ќе биде преку Системски преференции.

Управувањето со батеријата ќе биде достапно на сите MacBook што се опремени со гром 3. Значи, тоа значи, сите модели од 2016 и подоцна MacBook Pro ќе имаат корист од оваа нова опција. Исто така, MacBook Air 2018 или подоцна.

Ако сакате да ја испробате оваа функција, мора да пристапите до бета-верзијата од macOS 10.15.5; Сега сè додека сте се приклучиле на програма за развивачи. Бидејќи оваа бета верзија, во моментот, им е достапна само на нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.