Micro Studio BM-800, едноставен, ефтин и доста интересен за почеток

микро-бм-800-1

Postе го започнам овој пост со објаснување дека станува збор за согледување на придобивките и квалитетот што ни ги нуди овој навистина ниска цена на микрофон. Ако сте од корисниците кои сакаат да започнат со снимање на подкаст, едноставни задачи за снимање и слично овој микро БМ-800 може да биде многу добра опција. Ако, пак, сте корисник кој бара некој што сака малку попрофесионален микрофон со повеќе опции, како што се контролирање добивки и други, овој микрофон не е за вас.

Па, ќе започнам со кажување на моето сопствено искуство со овој микрофон и вистината е дека не можев да бидам посреќен со квалитетот на аудио што се постигнува и покрај тоа што е навистина едноставен. За разлика од многу други микро модели што ги имаме на пазарот, овој е за оние кои сакаат започнете со снимање и потрошете го минимумот на тоа. Веќе ви кажувам дека на крајот оние што сакаат да снимаат завршуваат со избор на други типови на микрофони за да ги направат своите снимки, па дури и се одлучуваат за табела за мешање за да го подобрат квалитетот на аудио до максимум. Но, оние кои сакаат да започнат или само да снимаат аудио од време на време, не треба да потрошат цело богатство на тоа.

микро-бм-800-2

Оваа втора е мојот случај и по неколку месеци снимање на неделен подкаст Со колегите Начо Куеста и Луис Падиillaа, каде што меѓу другото разговаравме и за Епл, решив да изберам микрофон, но без да го оставам животот на него. Претходно ја снимав оваа снимка на подкастот со слушалките што Apple ги обезбедува во iPhone, EarPods и иако е точно дека тие ми понудија прилично добар квалитет воопшто, сакав да направам чекор понатаму и сега користам еден од овие Еднонасочни микрофони со приклучок XLR на страната на микрофонот и 3,5 приклучок од друга страна за да се поврзете со Mac.

микро-бм-800-3

За да користите ваков тип на микрофон, секогаш е препорачливо да имате надворешна аудио картичка со USB или сличен приклучок (но не е задолжително доколку е уни-насочена како овој BM-800) и во мојот случај, како што веќе објаснив во овој пост. како да снимате аудио на Mac, Јас користам стара картичка на слушалките Steelseries Siberia што ми нуди влез за микрофон и слушалки независно. Но, ако немате картичка и ве интересира овој микрофон, не грижете се, ова е она што го пишува на Википедија за овој вид еднонасочен микрофон:

Еднонасочни или насочени микрофони се оние микрофони кои се многу чувствителни на една насока и се релативно глуви до останатите.

Ова значи дека во случај на овој BM-800 нема да имаме проблем во случај да немаме надворешна аудио картичка или маса за мешање, бидејќи тоа ќе го долови само нашиот глас или звук што доаѓа од одреден агол. Не е дека јас сум експерт за ова прашање, туку барам прекршување на тоа прашање Пронајдов сештонасочни или исто така наречена ненасочна, нивната чувствителност не варира во зависност од варијацијата на аглите на ударот на звучните бранови и двонасочните кои се микрофони со две насоки, а со тоа и голема чувствителност во спротивни насоки. Простете им на оние што ја разбираат темата.

Спецификации и цена на BM-800

Во овој момент, можам да ги оставам спецификациите на микрофонот и да ве известам за купувањето ако започнете со едноставни снимки или едноставно не сакате да оставите богатство за купување микрофон. Ова се спецификациите на Micro Studio BM-800:

 • Еднонасочно микро
 • Фреквенција на одговор 20Hz-20KHz
 • Чувствителност -34dB
 • Чувствителност: 45 dB ± 1 dB
 • S/N: 60dB
 • Тежина на производот: 0.350 кг
 • XLR конектор кабел и 3,5 приклучок
 • Компатибилен со: Linux, Windows 2000, Windows 7, Windows XP, Windows 98, Windows Vista, Windows 98SE, Mac OS, Windows ME

Доколку ги видите сите спецификации и придобивки од овој едноставен и интересен микрофон, вие сте подготвени да го купите, Onlyе ве чини само околу 15 евра за промена и можете да пристапите до него каде што ќе го најдете во разни бои, дополнително: бела, црна, сина и розова. Очигледно не станува збор за микрофон со професионални карактеристики што можеме да го купиме за професионално студио за снимање, но без сомнение поради неговата ниска цена и повеќе од добрата функционалност, одлично е да се започне со снимање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Серхио Ф. dijo

  Јас го поврзав со компјутерот во влезот на микрофонот и слушам многу бучава во позадина при снимање, што ми препорачувате?

 2.   Алберто dijo

  истото ми се случува и мене

  1.    Роберт Пуиг dijo

   За да го извлечете максимумот од овој микрофон, 100% од суштинско значење е да купите фантомска кутија за напојување

 3.   Jordорди Гименез dijo

  Проблемот може да се должи на положбата на микро меѓу другото. Во мојот случај, она што го избегнува проблемот е USB звучната картичка што ја имам, но исто така и обидот да се намали влезниот волумен од поставките може да помогне малку. Дали го ставате наопаку како на фотографијата на кутијата?

  Со почит

 4.   Алберто dijo

  не, држејќи го со раката зборувајќи од горе, но ајде, тивко, снима бучава во позадина

 5.   Jordорди Гименез dijo

  Проблемот со овие ефтини микрофони е што не можете да го прилагодите профитот на истите. Лекот може да лежи во наоѓање софтвер што го чисти бучавата, но ако е многу, тоа ќе биде комплицирано.

  Lookе погледнам дали ќе најдам нешто што ќе ни помогне во тоа.

  Честитки!

 6.   Алберто dijo

  Па, тие ги прават опциите за звук Јас го активирав намалувањето на бучавата во опциите за микрофон и се чини дека целиот шум е вчитан, но сега звучи многу слабо и исто толку сериозно

 7.   токени dijo

  Овие проблеми ги имаат од надворешни звуци, сè додека гласот не биде многу слаб. Тоа се должи само на една точка, која никогаш не беше спомната во статијата. И дали овој микрофон бара употреба на 48v извор на енергија.

 8.   Тони dijo

  Здраво пријатели, благодарам за објавата однапред.

  Само што го купив овој микрофон за да направам аудио записи со мојот Macbook Pro, но воопшто не сум јасен за поставувањето што треба да го креирам или каков хардвер ми треба за да работи правилно. Во моментов, знам дека едноставно поврзување со влезот на слушалките не работи или го препознава како надворешно аудио во опцијата Звук.

  Прочитав за адаптер (iRig PRE), иако не знам дали е решението.

  Ако некој знае нешто за тоа, би ја ценел секоја помош.

  Поздрав до сите,

  Тони

  1.    Ирина Стерник dijo

   Здраво @toni, го имам истиот проблем. Очигледно дека немам моќ да одам. Јас го поврзав со пристаништето Jackек и не дава вести за неговото постоење. Како го решивте? Ви благодарам!

 9.   О Барц dijo

  Едно прашање го купив овој микрофон, но има многу редок приклучок XLR до USB затоа што од страната XLR наместо три пина носи 4. Тој користи внатрешна батерија според мене може да биде поврзан со миксер со фантомска моќност, но каде Добивам ваков кабел XLR? 4 пина.?. Дали некој има информации за производителот?

 10.   Карлос Паредес dijo

  Тие ми велат дека овие микросхеми согоруваат конзоли и звучни картички. Тоа е вистина?

 11.   Xavier dijo

  Знам дека објавата е стара, но имам прашање, дали е компатибилен со Виндоус 8?

бул (точно)